Rozważania o wakacjach - góry czy może morze?

Cześć! Kilka dni temu zaczęłam planować wakacje, na które mam zamiar wybrać się w lipcu. Początkowo miały być to góry, ale z czasem naszła mnie myśl "a może morze?". I planowanie stanęło w miejscu. Postanowiłam rozważyć plusy oraz minusy obu lokalizacji i podzielić się nimi na blogu. A nóż komuś z Was moje przemyślenia się przydadzą, jeśli staniecie przed podobnym dylematem. Postanowiłam porównać pięć czynników, żeby podjąć w miarę dobrą decyzję, a jednocześnie zbytnio nie rozczulać się nad tematem. I tak oto wybrałam takie czynniki: pogoda, możliwości, widoki, odpoczynek, finanse. W tym poście skupiam się na polskich górach i polskim morzu.


#GÓRY

POGODA
Dobrze gdy jest ciepło i słonecznie, ale deszcz nie stanowi aż takiej przeszkody w wędrowaniu po górach. W razie deszczu wystarczy zaopatrzyć się w płaszcz przeciwdeszczowy i można wyruszać na szlak, tylko trzeba uważać na kamiennych ścieżkach, żeby się nie poślizgnąć. Jednym utrudnieniem w podziwianiu szczytów gór może być zamglenie. Ogólnie jednak brzydka pogoda w sezonie letnim nie ma wielkiego wpływu na udany wyjazd.

MOŻLIWOŚCI
Wędrówki piesze po górach, przejazdy kolejką linową, obcowanie z góralską kulturą, podziwianie przyrody. Na szlakach można się opalić, ale nie jest to to samo co nad morzem, bo raczej nikt nie przemierza szlaku w bikini ;) 

WIDOKI
Góry oferują niezwykłe widoki, szczególnie dla osób, które widzą je po raz pierwszy (na mnie na każdym razem robią ogromne wrażenie, uwielbiam góry). W górach zachwycają nie tylko pnące się pod niebo szczyty, ale też otaczająca je przyroda. 

ODPOCZYNEK
W górach zmęczysz się fizycznie, ale pomimo ogromnego wysiłku fizycznego przy przemierzaniu szlaków, Twój umysł odpocznie i naładujesz do pełna swoje baterie oraz odłożysz na bok codzienne problemy. Jeśli na co dzień wykonujesz pracę umysłową to taki wysiłek fizyczny jest wręcz wskazany.

#MORZE

POGODA
Jestem zdania, że jeśli nie trafimy nad morzem na dobrą, słoneczną i ciepłą pogodę to nie mamy tam zbyt wiele do roboty. Wiadomo, dzień czy dwa można coś pooglądać i pozwiedzać w miejscowości, w której przebywamy i okolicy, ale zwykle nie to jest głównym celem wyjazdu nad morze, więc czuje się niedosyt i rozczarowanie. Poza tym przy brzydkiej pogodzie nici z opalenizny i plażowania. Tak więc pogoda ma tutaj spory wpływ na satysfakcjonujący nas wyjazd.

MOŻLIWOŚCI
Leniuchowanie, opalanie się, kąpiele w morzu, pływanie statkami, zbieranie muszelek, spacery po plaży, molo i deptakach.

WIDOKI
Morze jest piękne, ale widoki zwykle nie zapierają tchu w piersiach tak jak góry. Niemniej jednak nad morzem można podziwiać piękne zachody i wschody słońca, które są według mnie bardziej okazałe niż w górach.

ODPOCZYNEK
Nad morzem odpoczywa się fizycznie, ale czy psychicznie też? Raczej nie. Tłumy na plażach, dzieciaki grające w piłkę tuż nad Twoją głową, hałas i harmider nie sprzyjają rozluźnieniu umysłu.

I na koniec FINANSE, które omówię w jednym punkcie dla obu lokalizacji.
Z tego co się orientowałam to noclegi w górach są tańsze niż nad morzem. Jeśli chodzi o wielkość bazy noclegowej to jest ona w podobnym rozmiarze w obu miejscach. Biorąc pod uwagę kwestię wyżywienia to cenowo wychodzi podobnie i tu, i tu. Ważnym aspektem jest w obu przypadkach koszt dojazdu. Dla osób, które mieszkają bliżej morza niż gór, wyjazd nad morze zapewne okaże się tańszy niż w góry, a dla osób, które mieszkają bliżej gór niż morza będzie odwrotnie. W kwestii zakupu pamiątek z podróży to nad morzem są one tańsze niż te w górach.

Jeśli wakacyjny wyjazd kojarzy Ci się z kąpielami w wodzie, a jednocześnie chcesz podziwiać piękno gór to... jest to możliwe. Wystarczy, że wybierzesz hotel z basenem w górach i możesz zażywać letnich kąpieli zachwycając się przy okazji pięknem gór. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą złapać za ogon dwie sroki na raz.

Po przeanalizowaniu wszystkich czynników stwierdzam, że wyjazd w góry daje większą gwarancję zadowolenia niż wyjazd nad morze, głównie ze względu na niewielki wpływ warunków atmosferycznych i duże możliwości regeneracji psychicznej oraz nabrania sił witalnych. Jednakże wakacyjny wyjazd nad morze jest po prostu wakacyjny, nieodłącznie kojarzy się z latem i niektórym z Was zapewne ciężko wyobrazić sobie bez tego lato. Ja jednak chyba postawię na góry, a nad morze wybiorę się we wrześniu - ale wtedy już niestety nie polskie.

A jak jest w Waszych przypadku? Co wybieracie na wakacyjne wojaże: góry czy morze?

 

Komentarze

  1. W górach jestem zakochana. Nad morzem byłam raz i mnie nic nie zauroczyło. Po ciuchu marzę że może kiedyś zamieszkam w górach z jakimś góralem :PP

    OdpowiedzUsuń
  2. góry od razu kojarzą mi się z drogą nad Morskie Oko :D Wolę morze, jednak do gór mam sentyment - gdy byłam mała, jeździlam tam z dziadkiem,który wręcz kochał góry i ten cały klimat ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. uwielbiam jedno i drugie :) choć góry bardziej, bo morze wolę raczej nie pl, chyba że rekreacyjnie, plażowanie i pewność pogody u nas marna
    najchętniej oba w ciągu roku :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Z racji miejsca swojego zamieszkania, stawiam na morze :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Góry, aktywne wakacje to dla mnie podstawa :).

    OdpowiedzUsuń
  6. Kocham morze <3 Mogłabym tam jeździć co roku. Jako astmatyk czuję się tam po prostu najlepiej, natomiast góry mnie męczą. Za każdym razem gdy odwiedzałam rodzinę (która właśnie w górzystej okolicy mieszka) codziennie czułam się zmęczona, chciało mi się spać i wiecznie bolała mnie głowa. Także wyjścia wielkiego nie mam - morze i tyle :D

    OdpowiedzUsuń
  7. Zdecydowanie morze! Byłam raz w górach i jakoś mnie nie ciągnie do nich :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Zdecydowanie nad morze. Gór nie lubię bo mi zatyka uszy.

    OdpowiedzUsuń
  9. Góry są świetne, spędziłam tam 4 razy wakacje pod rząd- nie ma takiej nudy, zawsze mimo pogody można się gdzieś wybrać :) Ale w Tatry polecam jechać w sierpniu - najmniej pada (nawet górale tak mówią)

    OdpowiedzUsuń
  10. Pochodzę z góry i je bardzo kocham :) każdemu je polecam

    OdpowiedzUsuń
  11. Mieszkam w Beskidach, więc na wakacje chętnie wybrałabym morze, żeby sobie troszkę odmienić :). Jeśli chodzi o jednoczesne spacery po górach i opalanie się, to w mojej miejscowości jest jezioro i rzeka, a także basen odkryty, z którego każdy może skorzystać. Można się opalać, pływać rowerkami wodnymi, kajakami, a jak się znudzi to można spacerować po górach :).

    OdpowiedzUsuń
  12. Góry zdecydowanie piękniejsze! :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Góry zdecydowanie góry. Nie dość że są tańsze... o wiele tańsze to jeszcze możesz udać się na termy i też się poopalać :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja jednak wole morze, w czasie deszczu jest wiecej jodu, a ja mam problemy z tarczycą. Góry też są fajne, jednak w moim przypadku też po nich nie pochodzę :)

    OdpowiedzUsuń
  15. w tamtym roku byłam w górach... w tym roku planuej zaliczyć i góry i morze :D Czerwiec - morze, Wrzesień - góry :D

    OdpowiedzUsuń
  16. Mieszkając blisko morza mówię- morze, ale nie nasze. Bałtyk jest syfiasty, tyle co plaże mamy fajne, piaszczyste. A góry jakoś tak pod górkę i mnie to nie kręci, miałam wypadek na nartach i chyba będę mieć uraz na dłuuugi czas. Zdecydowałaś się gdzie już chcesz pojechać?

    OdpowiedzUsuń
  17. Ja mieszkam nad morzem więc wybieram góry ! :D

    OdpowiedzUsuń
  18. U mnie zawsze góry, najlepiej okolice Zakopanego, np. Murzasichle - uwielbiam! <3 mają tam nasz ulubiony hotel - http://www.kopieniec.pl/ dla tarasu widokowego i autorskiej kuchni warto tam wracać ;) Do tego sama okolica piękna no i wszędzie blisko, a zgiełk znacznie mniejszy niż np. Krupówki

    OdpowiedzUsuń
  19. Najlepiej zabrać śpiwory puchowe, kiedy będą złe warunki na górze to warto mieć gdzie spać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.