Badania skuteczności kosmetyków cz. I - in vitro

Hej! Pewnie zauważyłyście, że często na kosmetykach (a także w ich reklamach np. "Skuteczność potwierdzona testami...") pojawią się informacje o tym, że dany produkt został poddany badaniom in vitro, ex vivo i in vivo. Być może część z Was zastanawiała się co to właściwie za badania. Najkrócej można powiedzieć, że służą one do badania skuteczności działania produktów. Postanowiłam trochę o nich napisać, ponieważ uważam, że mogą pomóc wybrać nam dobry kosmetyk podczas zakupów. Dzisiaj zapraszam na część pierwszą, a mianowicie:

Badania in vitro

Termin in vitro pochodzi z języka łacińskiego i oznacza "w szkle". Jest on używany do określania procesów biologicznych w warunkach sztucznych, poza organizmem żywym.

Badania surowców kosmetycznych (substancji czynnych) wykorzystywanych później do produkcji kosmetyków prowadzi się na izolowanych komórkach skóry (pozaustrojowo - in vitro). Pozwala to na zaobserwowanie zachowania komórek skóry w warunkach laboratoryjnych pod wpływem substancji aktywnych lub ich kompleksów. Bardzo ważne jest także sprawdzenie, czy połączenie kilku substancji będzie korzystne dla skóry czy wręcz przeciwnie. Badania in vitro pozwalają na ocenić jak dane substancje i ich kompleksy będą wpływać na komórki skóry - czy będą je naprawiać, czy niszczyć. Bez takich badań nie możemy być pewni czy skórze pomagamy czy szkodzimy. W zależności od potrzeb badania się wybrane komórki skóry. Np. komórki barwnikowe skóry, komórki naskórka, komórki tłuszczowe itd. Dzięki badaniom in vitro można sprawdzić także wpływ promieniowania UV czy wolnych rodników na skórę.


Kolejnym etapem badań są badania ex vivo, o których napiszę w kolejnym poście. Jeśli jesteście ciekawe to zapraszam wkrótce :)

Słyszałyście o badaniach in vitro, ex vivo i in vivo?


2 komentarze:

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Obsługiwane przez usługę Blogger.