Badania skuteczności kosmetyków cz. II - ex vivo i in vivo

Po stwierdzeniu, czy przebadane surowce kosmetyczne nie mają działania toksycznego i określeniu ich funkcji w komórkach skóry można jedynie przypuszczać, że prawdopodobnie będą działały w kosmetyku aplikowanym na skórę. Tutaj rozpoczyna się kolejny etap badań - ex vivo.

Badania ex vivo

Badania te polegają na ocenie działania substancji i gotowych kosmetyków na skórze ludzkiej w warunkach laboratoryjnych. W tym celu skórę ludzką (pobraną od pacjenta po zabiegu chirurgii plastycznej) umieszcza się w specjalnym naczyniu hodowlanym, a następnie aplikuje się na nią gotowy preparat kosmetyczny. Pojedyncze badanie trwa od 24 godzin do 3 dni, po których jest oceniany poziom kolagenu, elastyny, laminin czy integryn. Takie badanie to prawie dowód, że substancje aktywne zawarte w produkcie rzeczywiście wpływają na fizjologię skóry. Aby ostatecznie potwierdzić działanie należy przeprowadza się badania in vivo.


Badania in vivo

In vivo, czyli „na żywym” są to badania przeprowadzane na skórze człowieka. W tym celu wybiera się zdrowych ochotników. Dobierani są według płci, wieku, rodzaju cery lub problemów z cerą. Przed każdym testem przeprowadzane jest badanie dermatologiczne w celu określenia właściwości skóry. Każda badana osoba otrzymuje kosmetyk wraz z „instrukcją obsługi”. Badania te mogą trwać kilka godzin, dni lub tygodni – w zależności od badanego produktu. Po badaniu sprawdzana jest nieinwazyjnymi metodami skóra badanego ochotnika (pomiar poziomu nawilżenia, natłuszczenia, elastyczności itp.). Potem kosmetyki są ulepszane w miarę potrzeb.

Wnioski: Jeżeli na kosmetyku znajduje się informacja o tym, że skuteczność produktu została potwierdzona takimi testami to w większości przypadków oznacza to iż kosmetyk jest warty uwagi.


Mam nadzieję, że te dwa posty (część pierwsza – klik) okazały się pomocne dla Was.


Teraz idę nadrobić zaległości na Waszych blogach, a Wam życzę udanego, sobotniego wieczoru :)

12 komentarzy:

 1. Z przyjemnością przeczytałam, bardzo przydatne :) Zastanawiałam się wcześniej co się kryje za takimi badaniami, teraz już wiem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny post, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie ta wiedza się przyda. Szczególnie to o ex vivo, które przecież potwierdza, że preparat w ogóle działa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatne informacje:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zostałaś otagowana: http://aloveliness.blogspot.com/2013/03/rozrywka-blogowa-tag.html

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe i bardzo przydatne. Dobrze wiedzieć, dziękuję za takie notki:)

  OdpowiedzUsuń
 7. może to fajnie tak testować kosmetyki ;) ale nie wiem czy zdecydowałabym się zaryzykować ;) pooozdrawiam! =)

  OdpowiedzUsuń
 8. Interesujące informacje, warto wiedzieć o takich ciekawostkach.

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo fajny blog. :)

  + obserwujemy? ;d

  OdpowiedzUsuń
 10. Przeczytałam z ciekawością.
  Obserwuję i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja również dziękuję za przydatny wpis. Karolina

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Obsługiwane przez usługę Blogger.