Dom z balkonem czy bez?

Wybudowane w latach 70., 80. i 90. domy piętrowe z reguły posiadają przynajmniej jeden balkon. W wielu przypadkach balkon pojawia się przy każdym z pokojów na piętrze - pojedynczy lub łączony. Z moich obserwacji wynika, że dawniej balkony pełniły głównie funkcję dekoracyjno-użyteczną. Miały podnosić walory estetyczne budynku (choć nie zawsze tak było, wystarczy spojrzeć na balkony bez barierek, które zamiast wyglądać ładnie, wyglądały na niedokończone, co zresztą było prawdą) i być użyteczne - na barierkach można przecież przewietrzyć pościel. Poza tym, dawniej balkony nie służyły z reguły do niczego więcej. Z czasem zaczęto więc trochę odchodzić od budowy balkonów. Powstające po roku 2000 domy coraz częściej pozbawione były balkonów. Ba, zaczęto odchodzić od zwykłych piętrowych domów na rzecz parterowych i takich z poddaszem. Okna balkonowe zastąpiły okna dachowe z widokiem na... niebo. Tak wyglądała nowoczesność. Obecnie, obserwując budowane w okolicy nowe budynki mieszkalne (których jest naprawdę sporo), widzę, że balkony znowu zaczynają cieszyć się uznaniem w projektach domów piętrowych. Warto zastanowić się co sprawiło, że balkony niejako przeżywają swój renesans i przy okazji odpowiedzieć sobie na pytanie z tematu posta: dom z balkonem czy bez?

Projekt domu Kolia, źródło: extradom.pl

DLACZEGO WARTO MIEĆ BALKON?

Balkon może być perfekcyjnym miejscem do relaksu. Wystarczy odpowiednio go urządzić: niewielki stół z krzesłami, kilka roślinek, kilka dekoracji. Na balkonie można zjeść śniadanie czy inny posiłek, napić się kawy, poczytać książkę czy gazetę lub po prostu posiedzieć i pooglądać z wysokości otoczenie. Jeśli przeglądacie czasami Instagrama to wiecie o czym mówię. Balkony wypromowały osoby mieszkające w blokach i innych budynkach zamieszkania zbiorowego, dla których balkon jest takim prywatnym podwórkiem.
Ale jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym z ogrodem, który możemy dowolnie zagospodarować to czy potrzebny jest nam balkon? Według mnie tak. Na balkon możemy wyjść rano w kapciach i szlafroku/piżamie, wypić kawę, zjeść śniadanie, poczytać itd. Nie wyobrażam sobie wychodzić tak do ogrodu. Balkon to według mnie integralna część domu. Ogród jest już typowo zewnętrzny, "pozadomowy".

źródło: pinterest.com

KIEDY BALKON MOŻE SIĘ NIE SPRAWDZIĆ?

Są przypadki kiedy balkon się nie sprawdza. Dotyczy to niewielkich domów, z niewielkimi pokojami, które ciężko jest umeblować nie zastawiając wyjścia na balkon. Pamiętam jak kilka lat temu byłam na wycieczce w Szczawnicy, gdzie w obiekcie noclegowym, w którym nocowałam chcąc wyjść na balkon trzeba było odsuwać łóżko. Pokój był tak mały, że ciężko było inaczej ustawić meble. Myślę, że taki obrazowy i z życia wzięty przykład wyjaśnia wszystko. Balkon nie sprawdzi się też, gdy będzie wychodził w stronę np. ruchliwej ulicy.

źródło: pinterest.com

BALKON - TAK CZY NIE?

Odpowiadając na pytanie: dom z balkonem czy bez? uważam, że z balkonem, gdy wielkość pomieszczenia/pomieszczeń, które mają mieć wyjście na balkon, jest odpowiednio duża, a sam balkon nie będzie skierowany na stronę, której widoki nie zachęcają do korzystania z niego (np. wspominana ruchliwa ulica). Jeśli natomiast nie ma spełnionych warunków wielkościowych i widokowych to balkon może okazać się bezużyteczny i niepotrzebny.

 Projekt domu E-179, źródło: extradom.pl


A Wy jak sądzicie? Warto mieć balkon czy nie?

Komentarze

 1. My zdecydowaliśmy się na taras :) W parterowym domu to raczej jedyne rozwiązanie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam trzy balkony i korzystam z jednego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chciałabym mieć dom z balkonem, bo nigdy w moim domu go nie było :D Z kolei mój chłopak ma ich kilka i mówi, że już by ich nie chciał :D Zakładam, że zostanie na moim :D

  OdpowiedzUsuń
 4. jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt, dlaczego ludzie w ostatnich latach nie wybierają domów z balkonem
  : balkony w domach powodują spore straty cieplne budynku, obecnie buduje się często domy ekologiczne, czy energooszczędne i tu balkony nie bardzo się sprawdzają. własnie z mężem wykańczamy nasz dom,który chcielismy bez balkonu. zamiarem naszym było, aby dom był jak najbardziej energooszczędny, poza tym uważam, że w kapciach mozna wyjść na taras, a balkon jest mi kompletnie zbędny:)

  OdpowiedzUsuń
 5. warto! dobrze urządzony balkon może być najprzyjemniejszym miejscem w domu ;) nawet od ruchliwej ulicy można się "odgrodzić" ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dom bez balkonu to nie dom ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Gdybym mieszkała w domu, obowiązkowo musiałby być balkon w sypialni i taras :)

  OdpowiedzUsuń
 8. No może przy ruchliwej ulicy to nie za bardzo, ale generalnie balkon fajnie mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja koniecznie z balkonem bym chciała :D Tyle świetnych rzeczy mozna na nim zrobić :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Balkon? Zawsze :D można posiedzieć na świeżym powietrzu, hodować roślinki :) marzenie

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.