Elementy na które warto zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu - na podstawie projektu Z158

Domy rosną jak grzyby po deszczu. Na kredyt czy nie - nie ważne, każdy z nas chce mieć swoje własne gniazdko. Jak wiecie, bardzo lubię tematykę urządzania i dekoracji wnętrz, często poruszam ją na swoim blogu. Podróżując na fotelu pasażera czy środkami transportu publicznego mam oczy szeroko otwarte i wypatruję pięknych budynków mieszkalnych. Mam kilka ulubionych domów, przy każdym z nich zdarzyło mi się powiedzieć "kiedyś taki będę mieć". Często przeglądam też różne katalogi i strony internetowe z projektami domów oraz urządzeniem wnętrz. Dzięki temu mogę być w miarę na bieżąco z trendami oraz czerpać inspiracje. W dzisiejszym poście chciałabym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami odnośnie elementów, na które moim zdaniem, warto zwrócić uwagę podczas wyboru projektu domu. Do zobrazowania moich spostrzeżeń wybrałam projekt domu Z158, gdyż zawiera on wszystkie omawiane przeze mnie elementy. Dotyczą one rozmieszczenia wnętrz i ich funkcjonalności. Nie skupiam się na kwestiach technicznych i ogólnobudowlanych. 

Projekt domu Z158, źródło: extradom.pl

Powierzchnia użytkowa domu z tego projektu wynosi aż 194 m². Dom jest połączony z garażem z dwoma stanowiskami. W domu wydzielone są: 5 pokoi, 2 łazienki, toaleta, korytarze, hol, salon z jadalnią i aneksem kuchennym, spiżarnia i kotłownia/pomieszczenie gospodarcze. Nie zabrakło też tarasu, na który można wejść od podwórka lub wychodząc przez wyjście w salonie.

Projekt domu Z158, źródło: extradom.pl

A oto aspekty, które warto przeanalizować podczas wybierania projektu domu:

Duży salon z jadalnią
Problemem wielu domów, głównie tych budowanych 20 i więcej lat temu, jest brak funkcjonalnego pomieszczenia, które pełniłoby rolę salonu i/lub pokoju dziennego. Brakuje też jadalni, a nawet nie tyle jadali, co dużego stołu, przy którym mogłaby usiąść do wspólnego posiłku cała rodzina. Obecnie, większość projektów domów uwzględnia już takie, że tak to ujmę, ogólnodostępne pomieszczenie, tudzież pomieszczenia. Projekt domu, który wybrałam do tego wpisu, czyli Z158 ma rozrysowany przestronny salon z jadalnią oraz aneksem kuchennym. W takim pomieszczeniu miejsce dla siebie znajdą nie tylko domownicy, ale także odwiedzający nas goście. W projekcie Z158 salon ma wyjście na taras, gdzie również można ustawić stół itp., przez co stanie się idealnym miejscem na wszelkie letnie "posiadówki".

Kuchnia ze spiżarnią
W omawianym projekcie kuchnia to bardziej taki aneks kuchenny, połączony z salonem i jadalnią. Ja do ideału oddzieliłabym jednak kuchnię od reszty. Chociaż bardzo podobają mi się aneksy kuchenne, to przy codziennym gotowaniu lepiej sprawdza się zamykana kuchnia. Nie koniecznie chciałabym żeby np. aromat gotowanej kapusty rozchodził się po całym domu ;) Podejrzewam, że taka modyfikacja kuchenna w projekcie Z158 byłaby jak najbardziej możliwa. 
Kuchnia koniecznie musi posiadać spiżarnię, która pomieści wszelkie zapasy produktów spożywczych, a także różnego rodzaju przetwory itp. Spiżarnia przy kuchni to absolutny must have.

Toaleta blisko wejścia do domu
Może trochę to śmieszne brzmi, ale według mnie to bardzo istotny element. Po pierwsze: gdy przyjmujemy gości, którzy nie znają naszego domu możemy im łatwo wytłumaczyć gdzie znajduje się toaleta. Po drugie: gdy wykonujemy jakieś prace na zewnątrz domu (np. pielimy ogródek) i poczujemy potrzebę pójścia do toalety to możemy szybko załatwić sprawę, bez krążenia po domu w brudnym i zakurzonym od ziemi ubraniu. W domu, w którym obecnie mieszkam, posiadam wyjście z jednej łazienki (nie samej toalety) bezpośrednio na podwórko i uważam to za świetne rozwiązanie, zwłaszcza latem. W projekcie Z158 toaleta znajduje się na przeciwko wejścia.

Podział na strefy
W projektach domów często można zauważyć wyraźny podział domu na dwie strefy - dzienną i nocną. Strefa dzienna to salon, kuchnia, jadalnia, hol i toaleta (lub łazienka). Natomiast strefa nocna obejmuje pokoje typu sypialnia, łączący je korytarz i często też łazienkę oraz garderobę. Przy wyborze projektu domu warto zwrócić szczególną uwagę, czy jest dokonany taki podział oraz w jaki sposób. Projekt Z158 ma wyraźnie wydzielone strefy. W części nocnej, zwanej przeze mnie sypialnianą, oprócz pokoi rozplanowana jest też łazienka. Oprócz pokoi na parterze, są też dwa na poddaszu. Tam również znajduje się pomieszczenie do utworzenia łazienki.

Projekt domu Z158, źródło: extradom.pl

Projekt domu Z158, źródło: extradom.pl


A na jakie elementy warto zwrócić uwagę Waszym zdaniem? Co sądzicie o projekcie domu Z158?

Komentarze

 1. W sumie "mój" projekt spełnia wszystkie te cechy :) Ja dołożyłabym jeszcze wielkość pomieszczeń. Wiele z projektów spełnia niby wszystkie wymagania, ma świetny rozkład pomieszczeń ale niestety gdy się przyjrzymy widać, że np jest 4 pokoje, które są totalnymi klitkami, a zdecydowanie lepsze byłyby większe a 3 pokoje.
  Szczególnie laicy muszą zwracać na to uwagę...znajomi wybudowali dom, gdzie dopiero po wybudowaniu zauważyli, że balkon jest tak malutki, ze ledwo można na nim stanąć. dlatego uważam, że trzeba wszystko dokładnie obejrzeć i jeśli się nie znamy to nawet wymierzyć sobie każde pomieszczenie żeby to sobie zobrazować :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Projekt bardzo mi się podoba :) Ale ja bym chciała żeby mój wymarzony dom miał basen :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Dom nigdy nie był moim marzeniem, ale uwielbiam oglądać takie piękne projekty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też bym chciala mieć basen jak koleżanka wyżej :P Mój dom powinien stac w spokojnym miejscu blisko natury, ale nie za daleko od miasta, tak na jakichś spokojnych obrzeżach miasta :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Projekt bardzo fajny i ja chyba też chciałabym mieć zamkniętą kuchnię z powodu na niezbyt przyjemne zapachy niektórych potraw. Dodatkowo jak ma się gości i znosi się brudne naczynia do kuchni - też lepiej ją wtedy zamknąć by nikt chwilowo tego nie widział :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.