Back to school: 5 szkolnych life hacków dla uczniów (i studentów)

W zeszłym roku na moim blogu opublikowałam kilka postów z serii "Back to school". Cieszyły się one wtedy sporym zainteresowaniem, a w tym roku w ostatnim czasie odnotowałam sporo wyszukiwań na moim blogu tego typu postów. Postanowiłam, więc przygotować i w tym roku kilka takich postów. Mam nadzieję, że będą dla Was przydatne.

Back to school można potraktować też jako back to university. Chociaż edukacja w szkole znacznie różni się od edukacji na uczelni, to jednak np. sposoby na naukę można wykorzystać na każdym stopniu edukacji. Rok szkolny rozpoczyna się już za kilka dni, a rok akademicki właściwie niewiele później. W dzisiejszym poście chciałabym podzielić się z Wami tzw. szkolnymi life hackami, czyli można powiedzieć nietypowymi sposobami ułatwiającymi życie szkolne (i studenckie).


1. STWÓRZ PORANNĄ PLAYLISTĘ

Ten trik sprawdzi się nie tylko dla uczniów i studentów. Przyda się właściwie każdemu. Utwórz poranną playlistę, aby bez patrzenia na zegarek zebrać się i wyjść z domu o czasie. Długości piosenek powinny odpowiadać czasowi, jaki możesz przeznaczyć na daną czynność. Np. możesz pozwolić sobie rano na 5 minut na wzięcie prysznica. Ustawiasz pięciominutową (+/- 30 sekund) piosenkę na playliście dla tej czynności. Gdy piosenka się kończy to wiesz, że pora kończyć prysznic i przejść do kolejnej rzeczy do zrobienia rano przed wyjściem do szkoły/na uczelnię/do pracy.

2. JEDZ WINOGRONA W TRAKCIE NAUKI 

Jedzenie winogron poprawia zdolność mózgu do przyswajania nowych informacji. Winogrona dotleniając mózg poprawiają pamięć i koncentrację. Najlepsze efekty da jedzenie ciemnych winogron. 

3. RÓB NOTATKI NIEBIESKIM DŁUGOPISEM

Odkąd pamiętam wolałam pisać w szkole i podczas studiów czarnym długopisem. Okazuje się jednak, iż lepiej pisać niebieskim. Notatki robione długopisem piszącym na niebiesko łatwiej się zapamiętuje. 

4. UŻYJ NIELUBIANEJ CZCIONKI

Jeśli piszesz np. jakieś wypracowanie na komputerze, po skończeniu zmień jego czcionkę na taką, której nie lubisz. Następnie przeczytaj jeszcze raz tekst. Używając nielubianej przez siebie czcionki spojrzysz bardziej krytycznie na swoją pracę i będzie Ci łatwiej wprowadzić poprawki. Na końcu oczywiście ustaw wymaganą w danej pracy czcionkę. Zwykle jest to Times New Roman lub Arial. 

5. ŻUJ GUMĘ

Żucie gumy w trakcie czytania może podwoić lub nawet potroić szybkość czytania. Ponadto żucie gumy poprawia pamięć krótkotrwałą i długotrwałą. Podczas żucia gumy dotlenia się mózg, z racji zwiększonego przepływu krwi do mózgu podczas ruchów szczęki. Szkoda, że na lekcjach nie można żuć gumy, bo jak okazuje się, jest ona pomocnikiem w nauce.


Jestem ciekawa czy znaliście te life hacki, czy są dla Was (mam nadzieję przydatną) nowością. Koniecznie dajcie znać!

Komentarze

 1. Ciekawe!! Większości nie znałam:)
  Pomysł z playlista super!:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja swoją edukacje już dawno zakończyłam, i jak tak teraz czytam posty typu " Back to school" aż mam ochotę do niej wrócić ;) Ja swoje notatki pisałam tylko niebieskim długopisem :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Opcja ze zmianą czcionki bardzo ciekawa, podobnie jak kolor długopisu :) Ja wolę pisać niebieskim kolorem, ale jak go nie mam, to i czarnym piszę, a różnicy jakiejś wielkiej nie zauważyłam :p

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy punkt bardzo fajny! :) Często słucham rano piosenek, ale nigdy nie pomyślałam, że mogą one wyznaczać 'czas' :D

  OdpowiedzUsuń
 5. ja lubiłam pisać niebieskim długopisem, ale na egzaminach wymagają aby pisać czarnym ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znałam tych sposobów, ale od dzisiaj będę dawać córce winogron dobjedzenia jak będzie czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. został jeszcze rok na studiach więc może coś z tego wypróbuje :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy patent ze zmianą czcionki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. JUż nie chodzę do szkoły ale punkt 1 u mnie i tak by się nie sprawdził, co do gumy do niektórzy nauczyciele pozwalją żuć gumę chociażby tylko na egzaminach.

  OdpowiedzUsuń
 10. pierwszy raz słyszałam o takich life hackach , świetne są :) pozdrawiam :)
  http://karolajn-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. uwielbiam winogrono, więc akurat z tym punktem nie powinno być problemu ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetne porady! Większość jest dla mnie nowością, jednak wydają się bardzo pomocne :D Na pewno je wypróbuje ;)

  Pozdrawiam Wiktoria z bloga Book Written Rose. Zapraszam ❤

  OdpowiedzUsuń
 13. od kiedy pamiętam nienawidziłam czarnych długopisów! wszystkie egzaminy mnie stresowały, bo musiałąm pisać na czarno:P to już wiem dlaczego- rzeczywiście czarny tusz mi się gorzej zapamiętuje. To tak smao, jak notatki- biorę od kogoś i przepisuję, bo ze swojego pisma(a nie drukowanych cyz od kogoś) jest mi łatwiej się uczyć

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.