Wielkanoc last minute: pomysły na malowanie pisanek

Już za tydzień święta Wielkiej Nocy. Wcześniej jednak Wielka Sobota i święcenie pokarmów. Żaden koszyczek nie może obyć się bez pisanek. Jedni stawiają na prostotę farbując jajka na jeden kolor przy użyciu naturalnych lub sztucznych barwników. Inni decydują się na bardziej czasochłonne w przygotowaniu dekoracje jajek. W tym poście pogadamy trochę o jajach, o ich malowaniu i pisankowych inspiracjach z sieci.

SKĄD TO SIĘ WZIĘŁO I PO CO

Wbrew pozorom pisanki to nie wymysł naszych czasów, bowiem najstarsze pisanki pochodzą ze starożytnej Mezopotamii. Na ziemiach polskich pierwsze pisanki pojawiły się prawdopodobnie w X wieku. Potem w okresie chrystianizacji malowanie jajek i kojarzenie ich z Wielkanocą stawało się powszechne. Pisanki symbolizują budzącą się do życia przyrodę oraz nadzieję (wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa). Jajko samo w sobie to symbol życia. Pisanki to tylko jedno z określeń malowanych jajek. W zależności od techniki malowania czy regionu kolorowe jajka przybierają różne nazwy.


NATURALNE BARWIENIE PISANEK

W sklepach dostępne jest całe mnóstwo barwników i dekoracji do pisanek. Niemniej jednak do malowania jajek można wykorzystać również naturalne barwniki pochodzące z roślin. A oto czym można ufarbować jajka:
brązowy (rudy): łupiny cebuli
czarny: kora dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego
żółtozłocisty: kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka
niebieski: płatki kwiatu bławatka
fioletowy: płatki kwiatu ciemnej malwy
zielony: pędy młodego żyta lub listki barwinka
różowy: sok z buraka
Wybrany barwnik umieszczamy w wodzie razem z jajkami i gotujemy aż do uzyskania odpowiedniego koloru (i ugotowania samego jajka). Po wyjęciu z wody jajka można nabłyszczyć niewielką ilością oleju roślinnego.


JAJA Z SIECI
Jeśli macie ochotę na bardziej wyszukane propozycje malowania i ozdabiania jajek to poniżej przygotowałam dla Was zestawienie inspiracji z sieci. Mnie szczególnie spodobały się pisanki - sarenki i zające. inspiracje pochodzą z pinterest.com


WSKAZÓWKA: Jajka można udekorować też przy wykorzystaniu lakieru do paznokci, stempla i płytki do stempli. Robi się to tak samo jak przy nakładaniu stempli na paznokcie, z tym wyjątkiem, że tutaj stempel odbijamy na jajku a nie na paznokciu.


Jak planujecie pomalować pisanki w tym roku?


Komentarze

 1. Nigdy nie umiałam ładnie zdobić jajeczek :D słaba ze mnie artystka :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam malowanie jajek z dzieciństwa. Dziadek kupował barwniki i zabawy było ci nie miara! Z wiekiem ta tradycja zeszła na bok, wyrosło się z tego. Jak teraz o tym myślę, to trochę szkoda bo w internecie można znaleźć mnóstwo wspaniałych inspiracji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie to wygląda :) W tym roku pisanki będą wykonywały moje córki, pewnie będą to urocze maziajki :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Post dla mnie :D Zawsze brak mi pomysłów :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ja w tym roku postawiam na klasykę :) jajka pomalowałam na biało-czarno :)

  http://by-sleep.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. W zeszłym tygodniu kupiłem farby proszkowane. Postawiłem na produkty ze strony Cromadex (http://www.cromadex.pl/).

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.