Ciekawostki o światłowodach - technologia przyszłości, którą mamy już dziś

Od czasu do czasu staram się wplatać na blogu wpisy o tematyce technologicznej. Według mnie wszystkie te nowinki technologiczne są bardzo interesujące i pokazują, że człowiek potrafi stworzyć naprawdę niewiarygodne rzeczy, a ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dzisiaj chciałabym się przyjrzeć technologii światłowodowej. Skupię się raczej na ciekawostkach niż tym jak to w ogóle działa. Wiedzę encyklopedyczną można znaleźć w naukowych publikacjach, a ciekawostki zawsze zapadają w pamięć. 


POLSKIE REKORDY

Jeszcze kilka lat temu mało kto z nas słyszał o technologii światłowodowej. Jej wykorzystywanie nie było tak powszechne jak teraz, ale pierwszy kabel światłowodowy w Polsce powstał już w 1978 roku. Obecnie technologia światłowodowa wykorzystywana jest na co dzień. W styczniu tego roku największa sieć światłowodowa w Polsce należała do Orange i mierzyła ponad 100 tys. kilometrów. Wyobraźcie sobie jak to dużo. Taka długość pozwoliłaby opasać Polskę aż 30 razy. Robi wrażenie, prawda? 

OPTOELEKTRONIKA

Dziedzina techniki, która zajmuje się wykorzystywaniem właściwości światła w celu pozyskiwania, gromadzenia, przesyłania, obróbki i prezentacji informacji to optoelektronika. Studiując fizykę techniczną na Politechnice Warszawskiej można nawet wybrać taką specjalność.

MIERNIKI MOCY OPTYCZNEJ

Podczas instalacji i konserwacji sieci światłowodowych używane są specjalne mierniki mocy optycznej. Tego typu mierniki w ofercie ma firma Interlab http://www.interlab.pl/produkty/mierniki-mocy-miernik-pon.html. To bardzo ważne narzędzia w rękach administratora sieci. Pozwalają na ocenę najważniejszych parametrów łącza. 

JAK DŁUGO

Kable wykorzystywane w technologii światłowodowej mogą wytrzymać nawet 40 lat. Warunkiem jest odpowiednia szczelność warstw, która zapobiegnie przedostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza przewodów.

TECHNOLOGIA ŚWIATOWA

Światłowody są powszechnie wykorzystywane na całym świecie. To dzięki nim mamy możliwość tak szybkiego przesyłania danych. Technologia światłowodowa ciągle się rozwija i udoskonala. Lubicie poznawać ciekawostki technologiczne? Korzystacie w swoich domach z internetu światłowodowego? 

34 komentarze:

 1. ja koszystam z tej usługi i raczej jestem zadowlona

  https://hygge-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię czytać takie posty - ciekawostek nigdy za wiele :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moj T pracuje w hurtowni elektrycznej i cos mi mowil wlasnie o technologii światłowodowej. Akurat mieli dostawe kabli. Internetu światłowodowego jeszcze nie mamy ale lada chwila opanuje on nasze domy i mieszkania.

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas właśnie w zeszłym roku zamontowali światłowody i widać znaczną różnicę w chociażby zasięgu internetu :) Fajna sprawa takie wpisy, można odkryć nowe rozwiązania. Nawet jeżeli bezpośrednio nas nie dotyczą, to jednak warto wiedzieć ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. ja mieszkam na wsi , u mnie internet niestety nie jest zbyt szybki ale mam nadzieję, że wkrótce pojawią się i tu szybkie światłowody

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawostek nigdy nie za wiele.. człowiek wtedy staje się mądrzejszy :D

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja kompletnie nie rozumiem takich nowinek :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Uważam, że postęp techniki w dzisiejszych czasach jest dla nas bardzo ważny. Światłowód daje wiele możliwości :) Usprawnia pracę, podczas gdy wiele osób pracuje przez internet :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Już od jakiegoś czasu głośno jest o tej technologi, ale ja jeszcze korzystam z P ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Orange w reklamach opowiadało o światłowodzie, ale nie sądziłam, że jest on aż tak długi. Opasanie Polski 30 razy - brzmi... niewyobrażalnie długo :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy lubię hmmm nie wiem ale zawsze coś można się dowiedzieć

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja jeszcze nie miałam okazji wypróbować, ale na to liczę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Niedawno przeszłam właśnie na taki internet i jestem bardzo zadowolona z tej zmiany :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Tak mam internet światłowodowy i chodzi dużo lepiej niż wcześniej!

  OdpowiedzUsuń
 15. oby więcej takich postów - lubię takie ciekawostki

  OdpowiedzUsuń
 16. O wielu rzeczach nie mialam pojecia!

  OdpowiedzUsuń
 17. Teraz światłowody są na topie :) Wszędzie o nich głośno, ale to dobrze. Świat ciągle się zmienia i rozwija, warto wiedzieć takie rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Technologia to w ogóle nie moja bajka Ale czasami warto się czegoś o tym dowiedzieć

  OdpowiedzUsuń
 19. Coś o tym słyszałam ale wiele też się dowiedziałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. nie znam się na tych nowościach technologicznych !

  OdpowiedzUsuń
 21. Czytając posta przypomniał mi się filmik vlogera Krzysztofa Gonciarza właśnie na temat światłowodu. Polecam obejrzeć, coś pięknego!

  OdpowiedzUsuń
 22. Właśnie zastanawiam się nad usługom internetu z Orange- mają światłowód :)

  OdpowiedzUsuń
 23. JA nie korszystam, ale lubię czytać nowinki ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja korzystam i jestem bardzo zadowolona zwłaszcza że używam komputera i Internetu non stop :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja jestem w tym kompletnie zielona :;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Ostatnio jak byłam u cioci na wsi zdziwiłam się, bo net u niej bardzo szybko chodził. Ciocia właśnie coś mi tłumaczyła o tych światłowodach. Dzięki tobie wiem o nich jeszcze więcej.

  OdpowiedzUsuń
 27. Fajny wpis :) Czasami warto poczytać o nowinkach technologicznych :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Nic mądrego nie jestem w stanie napisać bo dla mnie to czarna magia.

  OdpowiedzUsuń
 29. Bardzo ciekawy post! Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 30. Powiem Ci szczerze Kochana, że w Irlandii słabo takie technologie różne dochodzą hahah :) Trochę jakby z opóźnieniem

  OdpowiedzUsuń
 31. Uczymy się przez całe życie, więc super post!

  OdpowiedzUsuń
 32. Wow jestem pod wrażeniem xd czasem rzeczy otaczające nas na codzień zawierają w sobie tyle tajemnicy xd powiem szczerze, że sądziłam, że Polska dopiero niedawno zaczęła korzystać ze światłowodów a tu taka niespodzianka Xd

  OdpowiedzUsuń
 33. Ja kompletnie się nie orientuje w tematach technologicznych, za to mój mąż śledzi to na bieżąco. Podsune mu Twój post.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Obsługiwane przez usługę Blogger.