Przedświąteczny czas, pomocy czas - SOS Wioski Dziecięce

Jako studentka administracji i polityki publicznej na pierwszym roku studiów miałam sporo przedmiotów dotyczących różnego typu organizacji pozarządowych. Wiele z nich nastawiona jest na pomoc potrzebującym. Skoro wielkimi krokami zbliżają się do nas Święta Bożego Narodzenia to uważam, iż okres przedświąteczny to doskonały czas na włączenie się w różnego rodzaju akcje mające na celu niesienie pomocy. Dzisiaj chciałabym skupić się wokół Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Pokrótce omówię ideę tej organizacji, a także przedstawię w jaki sposób można pomóc.


JAK DZIAŁA STOWARZYSZENIE SOS WIOSKI DZIECIĘCE

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce to część międzynarodowej organizacji SOS Children Villages, która działa w ponad 135 krajach świata od ponad 65 lat. Ideą tego Stowarzyszenia jest pomoc dzieciom żeby mogły dorastać w rodzinnym środowisku, otoczone miłością, szacunkiem oraz poczuciem bezpieczeństwa. SOS Wioski Dziecięce pomaga dzieciom w Polsce i w Kamerunie.

SOS Wioski Dziecięce są to osiedla składające się z 12-14 domów. W każdym z nich mieszka rodzina SOS tworzona przez Rodziców SOS (małżeństwa lub osoby samotne) oraz 6-8 powierzonych ich opiece dzieci, którymi nie mogli zaopiekować się rodzice biologiczni. Najczęściej wychowują się tam liczne rodzeństwa. Do Rodziców SOS należy dbanie o wychowanie, zdrowie i edukację dzieci. W Polsce prowadzone są 4 wioski: w Biłgoraju, Kraśniku, Siedlcach i Karlinie. Większość darczyńców przekazujących datki na te wioski to ludzie pochodzący z Polski. 

Od maja ubiegłego roku Stowarzyszenie rozszerzyło swoją pomoc o wspominamy wcześniej Kamerun. Chociaż priorytetem stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce jest pomoc dzieciom z Polski, to darowizny można przekazywać też na projekty Stowarzyszenia w Kamerunie. 

JAK MOŻNA POMÓC

Można pomóc na wiele sposobów np. zostać wolontariuszem czy Rodzicem SOS, przekazać 1% podatku czy przekazać darowiznę (jednorazową lub regularną). Ja przybliżę w jaki sposób można przekazać jednorazową darowiznę. Kwota darowizny jest dowolna, a na pomoc przyda się każda złotówka. Aby wpłacić darowiznę wystarczy wejść na stronę www.wioskisos.org, przejść do zakładki "Pomóż dzieciom" -> "Pomoc jednorazowa", wypełnić formularz i przelać środki online. Można zdecydować się też na wpłatę na poczcie lub w banku.

Myślę, że taka pomoc to będzie naprawdę dobry uczynek przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Pamiętajcie, że liczy się nawet kilka złotych. Ja sama po zapoznaniu się z informacjami odnośnie tego Stowarzyszenia postanowiłam okazać pomoc, Was też do tego zachęcam. Wspólnymi siłami możemy zdziałać naprawdę wiele.

 

Komentarze

 1. Ja dzisiaj powysylalam smsy wspomagające różne fundacje 😊
  mogłabyś poklikac linki w najnowszym poście? Dzięki 😗

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakby każdy był dobroduszny to żyłoby się o wiele lepie. :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspieram zawsze jak moge. Sama mam dzieci. Smuci mnie los tych opuszczonych dzieciątek. Mnostwo programow ogladalam w tej tematyce. Wysylam smsy i co rok wożę np. u nas do szpitala na pediatrie pluszaki, ktore u nas poszly w kat. Idealny moment na wsparcie zwlaszcza przed swietami :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Popieram jak najbardziej taką inicjatywę i cieszę się że wspominasz o tym na blogu!

  OdpowiedzUsuń
 5. Święta to taki czas kiedy szczególnie myśli się o pomocy innym, choćby najmniejszej. Moi rodzice nauczyli mnie pomocy bliskim i teraz ja uczę tego samego moje dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze wspomagam takie fundacje sms'ami. Chociaz tyle mogę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o tej organizacji. Dla dzieci to na pewno lepsze niz typowy dom dziecka. Takie wioski to dla nich namiastka rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja z kolei studiowałam pedagogikę opiekuńczą z socjoterapią na magisterce i miałam okazję oglądać film o wioskach SOS, więc temat jest mi dość dobrze znany. Chętnie przekażę swój 1% podatku na ten cel :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mój tata co miesiąc przelewa pieniądze na tą organizację. Jest to bardzo fajny projekt i mam nadzieję że będzie się rozwijał coraz bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 10. ja również poruszałam na blogu temat wiosek dziecięcych, nie wiele potrzeba aby nieść pomoc .

  OdpowiedzUsuń
 11. bardzo fajna inicjatywa. uważam, ze w Polsce brakuje takich miejsc,a dzieci bez domów jest coraz więcej.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dużo słyszałam o tych wioskach dziecięcych. Nawet ostatnio był u nas wolontariusz z SOS wioski dziecięce przeprowadzić ankietę. Ja akurat wpłaciłam już na inną fundacje, ale jak wpadnie mi kilka zlotych to wpłacę i na tą.

  OdpowiedzUsuń
 13. W sumie słyszałam o tym stowarzyszeniu, ale nie do końca wiedziałam o co chodzi. Dobrze, że naświetlasz ten temat;>

  OdpowiedzUsuń
 14. Owszem dobro powraca także warto pomagać

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja czasami jestem wolontariuszką w jakieś akcji :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam ustawiony comiesięczny przelew i naprawdę cieszę się, że wybrałam akurat tą organizację a nie inną. Darzę ich po prostu zaufaniem. Fajnie, więc że mogę o nich przeczytać dobre słowo.
  Ważna tematyka, wielkie dzięki, że poruszasz go przed świętami :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Kiedyś dane dobru prędzej czy później wraca...

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja bardzo lubię pomagać. Czasami mam wrażenie, że to taka moja misja, którą staram się spełniać w życiu. Nigdy nie przechodzą obojętnie obok cudzej krzywdy. Takie akcje powinny być nagłaśniane przez cały rok, bo przez te 12 miesięcy jest wiele osób, którym ta pomoc jest potrzebna.

  OdpowiedzUsuń
 19. O wioskach dziecięcych wiem nie wiele, ale chętnie pomagam dzieciakom. Pamiętam raz sytuację na FB, gdzie pokazywali zdjęcie małego dziecka, całego z ranami po mocnych oparzeniach. Miałam wtedy firmę, więc wyszłam z inicjatywom, że zorganizuję zbiórkę pieniędzy dla tego malucha i miałam już wszystko prawie dopięte, a odpowiedzi na fejsie nie otrzymałam. Natomiast w moim ogólniaku organizowaliśmy kiermasz świąteczny też dla dzieciaków, gdzie wzięło już udział dużo więcej osob i tam na szczęście mieliśmy szansę naprawdę pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 20. Pomaganie to ważna sprawa. My staramy sie pomagać ile możemy. A tak w ramach ciekawostki- mój syn w 2015 roku zagrał w reklamie SOS Wioski Dziecięce razem z Ignaczakiem

  OdpowiedzUsuń
 21. Piękna inicjatywa. Uwielbiam kiedy mam możliwość komuś pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 22. Taka pomóc, nawet paroma zlotowkami, to jest świetna sprawa. Każde dziecko zasługuje na wszystko. Niestety nie zawsze możemy obdarzyć je miłością, Ale wspomóc finansowo, owszem.

  OdpowiedzUsuń
 23. Taka pomoc jest ważna, fantastyczne jest to, że znajdują się ludzie, którzy poświęcają się dla innych

  OdpowiedzUsuń
 24. dużo słyszałam o tym stowarzyszeniu, ale nie do końca wiedziałam o co chodzi. fajnie, że o tym piszesz

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.