Błędy medyczne - czy lekarz ma prawo się pomylić?


Niedawno, czekając w kolejce do lekarza na szpitalnym korytarzu wywiązała się interesująca rozmowa. Pewna z pacjentek opowiadała, że osobie z jej rodziny kilkanaście lat wstecz przeprowadzono operację... zdrowej części ciała. Brzmi absurdalnie? Ponoć lekarz pomylił się i zamiast zoperować jedną nogę - chorą, to zoperowano drugą - zdrową. 

To przykład błędu medycznego. Wydaje się być rodem z dowcipu. Jak widać, w każdym dowcipie jest trochę prawdy. Jednak dla pacjenta takie błędy to nic przyjemnego. Błędy medyczne mogą doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu lub nawet utraty życia. 

Mnie hasło błąd medyczny od razu kojarzy się z operacją. Jednakże to szersze pojęcie. Za błąd medyczny można uznać niewłaściwą diagnozę czy nieprawidłowy sposób leczenia. Warto wiedzieć, że do praw pacjenta należy możliwość dochodzenia odszkodowania za błędy medyczne. Niejednokrotnie było głośno w mediach o takich sprawach. Błąd medyczny to także zaniechanie w leczeniu i diagnostyce. Mamy najnowszy przykład z SOR-u w jednej ze śląskich placówek medycznych, gdzie zwlekano z udzieleniem pomocy pacjentce zwijającej się z bólu. To świeża sprawa, więc trudno cokolwiek sądzić, ale wydaje mi się, że będzie to traktowane w kategorii błędu medycznego.

Niestety często okazuje się, że próba uzyskania odszkodowania to walka z wiatrakami. Właściwie to niewielu wie, jak się to zabrać. Na szczęście w razie potrzeby można skorzystać z pomocy prawnej kancelarii prawnej, która zajmuje się tego typu sprawami.

Jestem ciekawa jakie jest Wasze zdanie o błędach medycznych. Czy uważacie, że każdy człowiek może popełniać błędy czy jednak lekarz powinien działać bezbłędnie?

Komentarze

  1. w przypadku medycznych zawiłości i nieporozumień zawsze warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradztwa, nikt nie zna się na wszystkim.

    OdpowiedzUsuń
  2. Człowiek jest człowiekiem ale z drugiej strony często takie błędy kończą się też tragicznie... Warto czasem poradzić się prawnika.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.