Bezpiecznie na majówkę - o czym warto pamiętać przed majowym wyjazdem

Już za pasem długi weekend majowy. Niektórzy rozpoczynają go już dziś, ale myślę, że dla większości rozpoczyna się w najbliższą środę. Dzisiaj przychodzę do Was z wpisem z kilkoma poradami na temat bezpieczeństwa w tym wolnym czasie. Oto i one.1. Przejrzyj i uzupełnij apteczkę samochodową


Przed wyjazdem w trasę warto przejrzeć i uzupełnić apteczkę samochodową. W sklepach dostępne są nie tylko pojedyncze produkty, ale też całe komplety wyposażenia takiej apteczki. W sezonie wiosenno-letnim warto dorzucić do apteczki preparat na poparzenia słoneczne oraz środek przeciw kleszczom, a profilaktycznie też specjalną pęsetę do usuwania tych pajęczaków.

2. Sprawdź swój samochód u mechanika


Raz do roku samochody przechodzą obowiązkowy przegląd techniczny na stacji diagnostycznej. Jednorazowe sprawdzenie auta może być jednak niewystarczające, dlatego też planując dłuższą trasę dobrze jest wybrać się na przegląd samochodu do mechanika. Oceni stan pojazdu, a w razie potrzeby zaproponuje naprawę. Często okazuje się, że do wymiany są drobne rzeczy np. któryś z płynów czy olejów, a zaniedbanie ich może spowodować większy uszczerbek w pojeździe. Tak samo warto sprawdzić hamulce. Czasami sami orientujemy się, że coś będzie trzeba wymienić w pojeździe. Można samemu zamówić części, bez wychodzenia z domu. Taką możliwość oferuje hurtownia motoryzacyjna online Expert Auto. Pracownicy hurtowni pomagają także w doborze odpowiednich części do konkretnego pojazdu. Gdy wybierzemy się do mechanika już z zakupionymi częściami to może szybciej dokonać ich montażu, bo odpada mu czas oczekiwania na dostarczenie części, które on by zamówił. Sprawny samochód to podstawa, więc naprawdę warto zrobić przegląd przed wyjazdem np. na majówkę.


3. Przypomnij sobie zasady udzielania pierwszej pomocy


Może się wydawać to zbędne, ale wypadki się zdarzają i trzeba mieć tego świadomość. Dlatego też przed wyjazdem na majówkę czy urlop warto zrobić sobie powtórkę z udzielania pierwszej pomocy. W sieci można znaleźć sporo filmików instruktażowych czy nawet całych kursów. Oprócz postępowania w razie wypadku drogowego, dobrze jest zapoznać się z udzielaniem pierwszej pomocy w przypadku ukąszeń i użądleń. Spędzając czas na łonie natury nietrudno np. o użądlenie przez osę. Takie użądlenie teoretycznie nie jest groźne, ale dana osoba może być uczulona i u niej będzie miało znacznie gorsze skutki.


4. Zabezpiecz dom przed złodziejem


Włączając tryb weekendowy, często myślami jesteśmy już na wyjeździe podczas pakowania się. Poświęcamy uwagę temu, co mamy zabrać ze sobą, a mniej myślimy o tym co zostaje. Tymczasem okazuje się, że nasza nieobecność w domu może pokusić złodzieja. Z tego powodu warto dobrze zabezpieczyć dom. Sprawdzenie czy wszystkie okna i drzwi są pozamykane to konieczność. Warto też poprosić zaufaną osobę z okolicy, żeby doglądała czy nikt nie kręci się koło domu w czasie naszego wyjazdu. 


5. Zapoznaj się z mapą miejsca, do którego się wybierasz


Wybierając się w miejsce, w którym nigdy wcześniej nie byliśmy warto uprzednio zapoznać się z jego topografią. Nie chodzi mi o zgłębianie całej mapy danej okolicy, ale o zorientowanie się, gdzie położone są punkty, które mogą nam się ewentualnie przydać. Mam na myśli np. szpital lub przychodnię, aptekę, informację turystyczną i inne.


Pamiętajcie, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. W tym wpisie przedstawiłam kwestie dotyczące czasu przed wyjazdem. W trakcie wyjazdu też trzeba pamiętać o bezpieczeństwie np. nie schodzić spoza szlaku, sprawdzać pogodę (wiosenne burze mogą wydawać się niepozorne, a są równie groźne, jak te w lecie), pilnować swoich rzeczy itd.


Wybieracie się gdzieś na majówkę?

 

Komentarze

  1. dziś moja gaśnica przeszła pozytywnie kontrolę serwisową, czeka mnie wymiana opon, cały czas jeżdżę na zimowych

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja dodałabym jeszcze zostawienie klucza od domu u kogoś zaprzyjaźnionego ( mama, przyjaciółka, rodzeństwo ) - tak na wszelki wypadek. I jeśli dobrze żyjemy z sąsiadem to poinformowanie go o wyjeździe by miał oko na nasz dom.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.