Domy szeregowe - zalety i wady

Domy w zabudowie szeregowej cieszą się coraz większą popularnością. To ciekawa alternatywa dla domów jednorodzinnych. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej zaletom i wadom mieszkania w domu szeregowym.

 

Niższa cena i koszty utrzymania


Porównując domy jednorodzinne wolnostojące i domy w zabudowie szeregowej, te drugie są tańsze. "Tańsze" odnosi się nie tylko do ceny takich nieruchomości, ale również do kosztów ich utrzymania. W domach szeregowych poszczególne mieszkania przylegają do siebie, przez co łatwiej je ogrzać.


Połączenie mieszkania i domu


Domy szeregowe można określić jako połączenie mieszkania w bloku z mieszkaniem w domu wolnostojącym. Z jednej strony mamy blisko sąsiadów - dosłownie za ścianą, a z drugiej mieszkamy w odrębnym domu, połączonym z innymi tylko ścianami. W zamyśle domy w zabudowie szeregowej mają łączyć zalety posiadania mieszkania i domu.


Bezpieczeństwo i komfort


Domy szeregowe ułatwiają nawiązywanie relacji z sąsiadami i dają poczucie wspólnoty. To z kolei sprawia, że czujemy się bezpiecznie - wiemy, że gdy będziemy potrzebowali jakiejś pomocy to będziemy mieli się do kogo zwrócić lub ktoś sam ją nam zaproponuje. Osiedla domków szeregowych zazwyczaj są ogrodzone, więc tworzymy z sąsiadami takie wspólne podwórko, o które każdy na równi powinien dbać.


Piękny design i ciekawe otoczenie


Domy w zabudowie szeregowej są estetycznie wykonane i mają dopracowane otoczenie (place zabaw, boiska, miejsca na spacery). Wystarczy spojrzeć na domki szeregowe w Rudzie Śląskiej, które łączą wygodę i komfort mieszkania z pięknym designem. Do tego są ekologiczne i energooszczędne, co z pewnością docenią ich mieszkańcy. 


Czy zatem można mówić o jakichś wadach zabudowy szeregowej? Niestety, ale są one nieuniknione. Za mało światła


Minusem domów w zabudowie szeregowej jest zmniejszony dopływ światła. W końcu nie ma możliwości, żeby umieścić okna na wszystkich ścianach, tak jak to jest w domach wolnostojących. Przez to mieszkania mogą wymagać częstszego doświetlania sztucznymi źródłami światła.


Problem z remontami


W przypadku wykonywanych remontów w domach szeregowych sąsiedzi są narażeni na hałasy. Trzeba pamiętać, że oddziela ich tylko ściana. Domy szeregowe ogólnie są dobrze wygłuszone, ale odgłos wiertarki borującej w ścianie ciężko całkowicie wyciszyć.


Zbyt dużo towarzystwa


Domy szeregowe mogą być przytłaczające dla osób mniej towarzyskich. W końcu na każdym kroku możemy spotkać sąsiadów. Nie zawsze ma się ochotę na pogawędki, a jednak wypada zamienić kilka słów spotykając osoby zza ściany. Można trafić też na wścibskich sąsiadów, którzy będą chcieli wiedzieć za dużo. Chociaż tacy zdarzają się nawet w dalszym sąsiedztwie w domach jednorodzinnych wolnostojących.


Chcielibyście mieszkać w domu szeregowym? A może już mieszkacie? Dajcie znać co sądzicie o takim rodzaju zabudowy mieszkaniowej.

Komentarze

  1. zdecydowanie ciepło jest w takich mieszkaniach, co raz więcej takich domów /osiedli powstaje, oszczędza się miejsce na małej działce

    OdpowiedzUsuń
  2. Mieszkałam kilka lat w takim na wsi, nie polecam. Dom kosztował prawie pół miliona, na kredyt. Na początku było w miarę pusto, potem dobudowano obok kilkadziesiąt domów. Ogólnie okolica niezbyt ciekawa,dookoła pełno rodzin z małymi dziećmi przez co było bardzo głośno. Kłótliwi sąsiedzi za ścianą. Latem było w środku bardzo gorąco, szczególnie na pierwszym piętrze. Robotnicy zakopali gruz w naszym ogrodzie (musieliśmy na własny koszt odgruzować ziemię).

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.