Bezpieczeństwo na drodze jesienią i zimą

Późną jesienią i zimą dni są bardzo krótkie. Wstając rano do pracy czy szkoły za oknem jest ciemno, wracając późnym popołudniem lub wieczorem - ciemno. Często pojawiają się też gęste mgły, które znacznie ograniczają widoczność. Niestety takie warunki sprzyjają wypadkom komunikacyjnym. Wystarczy chwila nieuwagi czy niezachowanie bezpieczeństwa. Czy można uchronić się przed wypadkiem? Co zrobić, gdy nam się zdarzy? O tym w dzisiejszym wpisie.

 

Jak uchronić się przed wypadkiem 


Wielu wypadków można by uniknąć, gdyby zastosowane były odpowiednie środki zapobiegawcze. Oczywiście są one różne dla każdego uczestnika ruchu. Będąc w roli pieszego trzeba pamiętać o noszeniu odblasków, szczególnie w szare, pochmurne dni i gdy jest ciemno (zarówno wczesnym rankiem, jak i wieczorem). Trzeba też zachować rozsądek przy przechodzeniu przez ulicę - przechodzić w odpowiednich miejscach po upewnieniu się, że nie nadjeżdża jakiś pojazd. Uważać należy także na pasach, bo niestety, ale wielu kierowców nie przestrzega przepisów dotyczących przejść dla pieszych. Będąc pieszym należytą uwagę trzeba zachować też w okolicy przystanku, gdy wysiadamy z tramwaju lub autobusu. W Krakowie często widuję ludzi, którzy bez zastanowienia przebiegają przed ruszającym z przystanku tramwajem. Czasami sekunda może zaważyć o naszym zdrowiu czy nawet życiu. Warto być uważnym na to, co dzieje się wokół nas na drodze.
Natomiast będąc w roli kierowcy trzeba zadbać o dobry stan techniczny samochodu. Należy robić regularne przeglądy i dokonywać potrzebnych napraw i wymian np. oleju, tarczy i klocków hamulcowych itd. W sezonie jesienno-zimowym istotna jest kwestia zmiany opon - nie warto z tym zwlekać, bo na śliskiej drodze można szybko stracić panowanie nad pojazdem, nie mając odpowiednich opon. Takim trzecim aspektem, na który warto zwrócić uwagę to działanie świateł - niedoświetlony pojazd stanowi zagrożenie na drodze dla innych pojazdów oraz pieszych.


Gdy zdarzy się wypadek


Nikt z nas nie chce być uczestnikiem wypadku, ale niestety wypadki się zdarzają. Dobrze wiedzieć, że w wielu sytuacjach po wypadku możemy ubiegać się o odszkodowanie. Można robić to na własną rękę, jednak często spotykamy się z odmową ze strony ubezpieczyciela. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z usług kancelarii, która pomoże w uzyskaniu odszkodowania. Kancelaria odszkodowawcza Codex ma 10-letnie doświadczenie w branży odszkodowawczej, dzięki czemu opracowała skuteczny model uzyskiwania odszkodowań w jak najwyższych stawkach. Kancelaria ta oferuje pomoc kierowcom, pieszym, pasażerom, motocyklistom i rowerzystom. W zakresie odszkodowań po wypadkach komunikacyjnych może pomóc uzyskać m.in. zwrot kosztów poniesionych na leczenie, leki, sprzęt rehabilitacyjny, protezy, dojazdy do placówek medycznych, konsultacje medyczne. Kancelaria odszkodowawcza Codex ma indywidualne podejście do każdego klienta i pobiera prowizję dopiero po skutecznym uzyskaniu odszkodowania.


Mam nadzieję, że nigdy nie przytrafi się Wam żaden nieszczęśliwy wypadek. Jednak warto wiedzieć, co zrobić po takim zdarzeniu, warto znać swoje prawa.

Komentarze

  1. Bardzo ważny i przydatny o tej porze wpis. Ostrożność jest bardzo ważna, mój zięć zginął w ten sposób prawie 6 lat temu prawie przed samym domem na wsi, wracając ze sklepu. W ciemnej kurtce, na słabo oświetlonym przejściu, przejechały po nim dwa samochody. Nie było nawet późno, ok 17,30...

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj tak czas wzmorzonych podrozy juz za rogiem wiec warto pamietac o naszym bezpieczenstwie :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Szkoda, ze ludzie nie dbają o bezpieczeństwo. Gdy wracam z pracy, jadę wiaduktem. Nie ma tam oświetlenia ani pobocza. A ludzie idą na nogach bez odblasków (nie ważne, czy to południe, czy środek nocy...).

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.