Czym kierować się przy wyborze wózka dla dziecka - wskazówki na podstawie mojego doświadczenia

Planując ponad dwa lata temu zakup wózka dla dziecka byłam totalnie zielona w tym temacie. Do głowy by mi nie przyszło, żeby zwracać uwagę na konkretne właściwości wózka. Wyznacznikiem był dla mnie wygląd i cena. Sądziłam, że modele kosztujące dwa tysiące i więcej to przesada. Jak się potem okazało wysoka cena często idzie w parze z wysoką jakością. I chociaż wózek, który kupiłam (jakiś no name z Allegro) był całkiem w porządku, to do ideału było mu daleko. Myślę, że całkiem sporo jest przyszłych mam, które podobnie jak ja wtedy - nie wiedziały czym kierować się przy wyborze wózka. Dlatego też pomyślałam, że przygotuję wpis ze wskazówkami z mojego doświadczenia. Zapraszam do poczytania - nie tylko przyszłe mamy. Warto wiedzieć, nawet jeśli nie jest się głównym zainteresowanym, ponieważ w razie czego można podpowiedzieć coś bliskiej osobie stojącej przed wyborem fury dla swojego bąbelka ;)


Wózki 3w1


Wózki 3w1 są bardzo popularne. Nic dziwnego, bo kupując jeden komplet mamy głęboką gondolę, spacerówkę i jeszcze nosidełko do samochodu. Jak się jednak okazuje, taki zestaw nie zawsze jest dobrym wyborem. Oczywiście są marki, które solidnie przykładają się do tworzenia kompletów 3w1, ale jednocześnie jest całe mnóstwo takich, które oferują fajną gondolę, a spacerówka i nosidełko/fotelik są po prostu kiepskie. Rozmawiałam z kilkoma mamami, które podobnie jak ja wybrały wózki 3w1 i były niezadowolone. Moim zdaniem o wiele lepszym pomysłem jest kupienie osobno gondoli, osobno porządnego (!) nosidełka/fotelika, a dopiero gdy dziecko podrośnie - spacerówki (najlepiej takiej jednoczęściowej, która nie zajmuje całego bagażnika przy składaniu do samochodu). 

Fajnym rozwiązaniem w kwestii wózków jest zdecydowanie się na model, w którym stelaż wózka pasuje zarówno do gondoli, nosidełka, jak i spacerówki, a poszczególne "góry" kupujemy osobno. Dzięki temu nie musimy od razu kupować wszystkich elementów np. spacerówki. Przykład takiego wózka to cybex balios S. Gdybym miała dawniej większą wiedzę na temat wózków to na 100% zdecydowałabym się właśnie na ten model, ponieważ łączy funkcjonalność z pięknym wyglądem (mój faworyt jest w kolorze Navy Blue). Cenowo też wypada całkiem w porządku, biorąc pod uwagę jakość.

Koła 


Zasadniczo w wózkach mamy dwa rodzaje kół: pompowane i piankowe. Pompowane najczęściej spotykane są przy wózkach z gondolą, a piankowe przy spacerówkach. Oczywiście można kupić wózek-gondolę na piankowych kołach i spacerówkę na gumowych. Niedawno spotkałam się też z rozwiązaniem, że wózek (akurat spacerowy) z przodu ma koła z pianki, a tyłu koła gumowe. Pianka czy guma - co wybrać? Z doświadczenia powiem, że o wiele wygodniej prowadzi się wózek na kołach gumowych. Im są większe tym łatwiej jedzie się po różnych terenach. Koła gumowe mają jednak dwie wady - mogą się przebić (myślę, że nie zdarza się to zbyt często ale warto o tym wspomnieć), a także są dość ciężkie (co przekłada się na ogólny ciężar wózka). Koła piankowe są lekkie, nieprzebijalne, ale gorzej jeżdżą po trudnym terenie i szybciej się ścierają.

Amortyzacja i podbijanie krawężników


Bardzo ważnym aspektem jest amortyzacja wózka. Im lepsza, tym mniej trzęsie dzieckiem podczas jazdy po nierównościach. Niestety producenci często stosują byle jaką amortyzację, na którą można się nabrać. Warto sprawdzić przed zakupem jak wózek ugina się podczas mocniejszego nacisku i jazdy po nierównościach (w sklepach stacjonarnych z wózkami często są zrobione "próbki" różnych podłoży (kamienie, dziury, chodnik), na których można przetestować wózek). Jeszcze jedna ogromnie ważna sprawa, to sprawdzenie jak wózek radzi sobie z podbijaniem krawężników. Dobry model powinien z łatwością unosić przednie koła, gdy kładziemy ciężar na rączkę chcąc wjechać na krawężnik. I znowu - trzeba mieć na uwadze wagę dziecka, która będzie rosła. Ja zupełnie nie pomyślałam o tym przy wyborze spacerówki i do teraz męczę się z wyjeżdżaniem na nawet niskie krawężniki.

Ciężar wózka


Dla osób, które mieszkają w domach jednorodzinnych lub na parterach waga wózka nie jest szczególnie ważnym kryterium. Jednak dla osób, które będą musiały wnosić wózek po schodach do swojego mieszkania waga staje się już istotna. Nie będę podawać konkretnych przedziałów wagowych, bo myślę, że to kwestia indywidualna ile kto może nieść. Warto pamiętać, że do wagi wózka przy wnoszeniu go do mieszkania dojdzie jeszcze waga dziecka, które będziemy w nim wnosić.

Ochrona UV budki


Coś o czym zupełnie nie pomyślałam podczas wyboru wózka to ochrona UV materiału budki. Mój pierwszy wózek nie posiadał ochrony przed promieniowaniem i w lecie bardzo szybko wyblaknął. Warto zwrócić uwagę czy dany model posiada materiał odporny na działanie promieni słonecznych, zwłaszcza jeśli chcemy kupić wózek w ciemniejszym kolorze.


Na te elementy zdecydowanie warto zwrócić uwagę przy zakupie wózka dla dziecka. Wózek to rzecz, która będzie często używana przez około dwa lata, więc dobrze, żeby zakup był przemyślany.


Na jakie jeszcze kwestie Waszym zdaniem warto zwrócić uwagę przy wyborze wózka dla dziecka?


Komentarze

 1. Przydatny wpis dla przyszłych mam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy wpis, chociaż u mnie na razie nieaktualne. Ale kto wie, może doczekam się od najstarszej wnuczki, jeśli pójdzie w ślady mamy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj gdybym i ja miała tą widzę wcześniej, a tak to niestety kupiłam 3w1, koszmarne nosidełko i wózek który nie chciał się składać przy konieczności zapakowania go do bagażnika.

  OdpowiedzUsuń
 4. cenne rady kiedyś się mi przydadzą ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.