5 elementów, których nie może zabraknąć na stronie internetowej


 
W tym wpisie na blogu skupimy się na... stronach internetowych. A konkretnie na ich elementach. Tych, które są niezbędne. Tych, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Oto i one:

 

1. Wyszukiwarka

 

Przy niezbyt rozbudowanych stronach, z niewielką ilością treści można jeszcze przymknąć oko na brak wyszukiwarki. Jeśli jednak strona internetowa jest rozbudowana, to wyszukiwarka staje się niezbędnym elementem. Z moich obserwacji wynika, że wciąż wiele stron nie ma wyszukiwarek, przez co często błądzi się po niej, zanim znajdzie się poszukiwane info. Ktoś może powiedzieć, że dzięki temu dana osoba spędzi więcej czasu na stronie - jasne, ale jednocześnie się zniechęci i może to być jej ostatnia wizyta w tym miejscu w sieci.

 


2. Przejrzysty i czytelny układ

 

W tym punkcie od razu mam przed oczami strony internetowe, które są tak załadowane treścią i różnymi gadżetami, że aż ciężko na nie patrzeć. Tu reklama, tam jakaś grafika, a tam jeszcze coś ruchomego, a to wszystko oplecione mnóstwem miniatur z odnośnikami do innych artykułów. Nie wiadomo na czym się skupić, na co spojrzeć jako pierwsze. Zdecydowanie lepszym wyborem jest przejrzysty układ, w którym czytelnikowi łatwiej się odnaleźć i może dozować sobie treści w swoim tempie - bez bombardowania nimi ze wszystkich rogów ekranu. 

 


3. Dopracowane menu


W to, że menu na stronie pełni bardzo ważną funkcję i jest niezbędnym elementem chyba nikt nie wątpi. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że istotną kwestią jest dopracowanie tego menu. Tak, żeby rzeczywiście dało się kliknąć w poszczególne kategorie i podkategorie. Tak, żeby przy najeżdżaniu kursorem myszy z jednej nazwy na drugą nie zwijało się i nie uciekało całe menu. To zdawałoby się szczególiki, ale one mają znaczenie dla użyteczności całego - często mocno rozbudowanego - menu. 

 


4. Dane kontaktowe


Bardzo często treść zawarta na stronie internetowej pozostawia w nas niedosyt i chcemy o coś dopytać autora. Chcemy nawiązać kontakt z daną osobą czy firmą, żeby np. zapytać o dany produkt czy usługę, dowiedzieć się coś więcej. Dlatego nieodzowne jest umieszczenie danych kontaktowych w widocznym miejscu. W widocznym, czyli albo na stronie głównej, albo w oznaczonej zakładce. Tak, żeby np. potencjalny klient nie musiał przekopywać pół strony, żeby zdobyć jakiś kontakt. Fajną opcją jest umieszczenie formularza kontaktowego, poprzez który można wysłać wiadomość i zostawić kontakt do siebie (e-mail czy numer telefonu).

 


5. Responsywność strony


Na koniec element, który teraz jest podstawą podstaw, czyli responsywność. Obecnie strony www przeglądamy nie tylko na komputerach, ale także na różnych urządzeniach mobilnych (smartfonach, tabletach), a nawet na telewizorach. Warto zadbać o to, żeby strona wyświetlała się poprawnie na wszystkich ekranach. Wiele stron internetowych wciąż posiada jedynie wersję na komputery i bardzo często skorzystanie z nich np. na smartfonie graniczy z cudem. Bo albo tekst się rozjeżdża, albo nie da się kliknąć w dany link, albo jeden element przysłania drugi. Myślę, że teraz większość osób przegląda strony na urządzeniach mobilnych, toteż naprawdę warto sprawdzić, jak nasza strona prezentuje się w różnych szerokościach ekranu.To elementy, których nie powinno zabraknąć i na które warto zwrócić szczególną uwagę przy tworzeniu strony. Sama struktura stron internetowych jest o wiele szersza. Co konkretnie powinna zawierać? To zależy od tego o czym jest strona i jaką ma pełnić funkcję. Projektowanie stron można zlecić profesjonalnej firmie. Dzięki temu ma się pewność, że wszystko będzie dopracowane i zgodne z aktualnymi standardami stron internetowych. Ja sama od właściwie kilkunastu lat tworzę w sieci na blogach (obecnie tylko na tym jednym), ale gdyby przyszło mi tworzyć od podstaw swoją stronę internetową to... zdecydowanie wolałabym zlecić to profesjonalnej firmie. To wymaga dużego zasobu wiedzy w tym temacie oraz jeszcze większych zasobów czasowych (ogarnięcie bloga, gdzie już cały zarys szablonu mamy gotowy zajmuje mnóstwo czasu, a co dopiero budowanie od podstaw strony w sieci). A jakie elementy są Waszym zdaniem najważniejsze na stronach internetowych? A może są takie, których nie lubicie?

 

Komentarze

 1. Wszystko jest ważne, responsywność jest bardzo ważna, choć często i tak włączam układ komputerowy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z drugim punktem. Teraz pełno jest szablonów, w których ciężko się połapać. Zrobiła się moda na niepotrzebne udoskonalenia. Nawet teraz przeglądając jakieś blogi spotykam się z tym, że nie wiem tak naprawdę, gdzie znajdują się posty, a gdzie tak naprawdę są te polecane. Zazwyczaj interesują mnie najnowsze wpisy. Ponadto bardzo lubię Etykiety/Kategorie według których mogę sobie przeglądać to, co mnie interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Idealnie to podsumowałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatny post dla zainteresowanych tematem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio włączyłam sobie na telewizorze neta i zaczęłam przeglądać sklepy i faktycznie przy niektórych część rzeczy było rozjechanych i nie do ogarnięcia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny wpis. Ja właśnie kilka dni temu przerobiłam moją stronę i wydaje mi się, że jest teraz bardziej przejrzysta i czytelna.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie bardzo ważne jest menu, nie lubie gdy wszystko jest razem. Wolę jak jest podzielone na kategorie. Najbardziej nie lubię jak wyskakują mi jakieś reklamy innych sklepów. :(

  OdpowiedzUsuń
 8. jesteś genialna w projektowaniu stron, szacie graficznej, masz w sobie to coś . wszystkie aspekty, o których piszesz są niezwykle ważne

  OdpowiedzUsuń
 9. dokładnie takie punkty musza być spełnione:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.