Jak dobrze i niedrogo zmienić pokój dziecięcy w młodzieżowy

Przychodzi w życiu chwila, w której zauważamy, że nasi milusińscy z dzieci stają się nastolatkami i chcą zacząć samodzielnie podejmować niektóre decyzje. Jest to dobry czas, aby im to umożliwić, pozwalając na częściowe urządzenie swojego pokoju według ich własnych upodobań. Jednak mimo wszystko to my, rodzice, ponosimy koszty tych zmian. Jak zrobić to możliwie najtaniej? 
 
 


Określenie budżetu i zakresu prac 

 

Nastoletni człowiek ma zazwyczaj silną potrzebę pokazania swojej niezależności. Z pewnością rodzice mogą go w tym wesprzeć, wychodząc z inicjatywą wspólnego ustalenia budżetu na nową aranżację pokoju. Samodzielne podejmowanie decyzji sprawi, że dziecko, które weszło w trudny wiek, poczuje się bardziej dowartościowane. Inicjatywa rodzicielska ponadto może spowodować, że młody człowiek będzie skłonny łatwiej ustąpić wobec argumentów dotyczących np. walorów zdrowotnych mebli, ich funkcjonalności czy cen.

Właśnie kwestia cen jest bardzo istotna, bowiem dyskusja na ten temat jest wstępem do nauki planowania wydatków i kierowania się rozsądkiem, a nie tylko emocjami przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Warto przedyskutować, czy konieczny jest generalny remont pokoju, czy wystarczy odświeżenie i zmiana mebli. Może też się zdarzyć, że nastolatek zechce pozostawić część wyposażenia, choćby ze względów sentymentalnych. Należy mu to umożliwić i nie pozbywać się tych rzeczy na siłę; młody człowiek powinien sam „dojrzeć” do tej decyzji. Z oczywistych powodów trzeba usunąć jedynie sprzęty, które są już zbyt małe, np. łóżko z siatką, lub sfatygowane i już nieużywane zabawki. Wyposażenie pokoju nastolatka 

 

Nastolatek potrzebuje w zasadzie takich samych mebli, jak osoba dorosła. Najlepszym rozwiązaniem jest wydzielenie w pokoju miejsca do pracy, w którym umieścimy biurko i krzesło oraz półki na ścianie, oraz miejsca do spania, gdzie ustawimy rozkładaną sofę i szafkę z lampką. Musi się też znaleźć miejsce na szafę ubraniową z bieliźniarką i stolik, przy którym nastoletnia pociecha może poczęstować swoich gości czymś słodkim.

Trzeba wziąć pod uwagę, że dziecku wraz z wiekiem przybywa nauki i biurko powinno być odpowiednio duże. Musi się na nim zmieścić włączony komputer, rozłożony zeszyt i podręcznik do danego przedmiotu, zatem powierzchnia blatu nie może być mniejsza niż 120 cm długości i 65 cm szerokości. Biurko ustawiamy w miarę możliwości lewą stroną do okna (jeżeli dziecko jest praworęczne). Półki na książki najlepiej zawiesić nad biurkiem, aby były w zasięgu ręki. Wydawana przez hipermarket Obi gazetka zawiera oferty niedrogich i funkcjonalnych półek, które można przymocować do ściany. Nastolatek może sam wybrać ich kształt.

Łóżko nastolatka musi mieć takie same parametry, jak dla osoby dorosłej. Sofa po rozłożeniu powinna mieć minimum 200 cm długości i 90 cm szerokości. Można zaproponować nastolatkowi, aby sam wybrał pościel, bo i ta będzie konieczna.

Jeżeli chodzi o dekoracje, młody człowiek również powinien samodzielnie o nich zdecydować. Młodzież lubi różne plakaty z ulubionymi bohaterami gier czy filmów, sportowcami, zespołami muzycznymi, itp. Takie plakat, jak i naklejki, proponuje ukazująca się w sieci Pepco gazetka promocyjna. Także w kwestii np. koloru zasłon okiennych można pozostawić decyzję nastolatkowi – w końcu to on mieszka w odnawianym pokoju i powinien czuć się w nim komfortowo. Wydawana w sieci marketów Leroy Merlin gazetka zawiera interesujące cenowo oferty zasłon gotowych oraz tkanin zasłonowych. Ważne drobiazgi 

 

Pokój nastolatka pełni funkcje zarówno pomieszczenia do pracy, sypialni jak i miejsca do przyjmowania gości. Z tego względu musi posiadać dobre oświetlenie. Na biurku powinna się znajdować lampa, dostosowana do pracy po zmroku, oświetlająca miejsce pracy. Na szafce nocnej niezbędna jest niewielka lampka, przy której będzie można np. wysłać sms na dobranoc, a w miejscu, gdzie zwykle siadają goście, można ustawić lampę podłogową. Górne oświetlenie sufitowe, jeżeli nastolatek je lubi, może pozostać, choć ostatnimi czasy lampy w centralnym punkcie sufitu wychodzą z mody. Obecne trendy zmierzają ku oświetleniu punktowemu, które daje więcej przytulności i umożliwia skupienie się na zajmowanym właśnie miejscu i wykonywanych w nim czynnościach. Najważniejsze jednak jest, aby gospodarz pokoju był z niego zadowolony i chętnie w nim przebywał, a to można osiągnąć, włączając go w prace remontowe. 

 

Komentarze

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.