O higienie jamy ustnej - dbaj nie tylko o zęby

Cześć! Wiele osób zapomina, że aby prawidłowo dbać o swoją jamę ustną nie wystarczy tylko 2-3 razy dziennie lub dla bardziej gorliwych po każdym posiłku myć zęby. Do utrzymania zdrowego i pięknego uśmiechu trzeba poświęcić nieco więcej uwagi jamie ustnej. Równie ważne jak zęby są także dziąsła, bo to one przecież stanowią grunt dla naszego uzębienia oraz język, na którym mogą gromadzić się różnorakie bakterie. Przygotowałam więc dzisiaj post dotyczący higieny jamy ustnej, który, mam nadzieję, będzie dla Was źródłem przydatnych informacji i przyczyni się do zwiększenia świadomości w dbaniu o tą część ciała. Zapraszam do poczytania!


WŁAŚCIWA SZCZOTECZKA

Wyrób szczoteczki wydaje się rzeczą banalną - w sklepie wybieramy zwykle tą, która kolorystycznie czy cenowo najbardziej nam odpowiada, nie zastanawiając się nad jej właściwościami pielęgnacyjnymi. Niestety często kończy się to zakupem niedostosowanej do naszych potrzeb szczoteczki. Dlaczego też warto dokładniej zapoznać się z trzema wskazówkami dotyczącymi wyboru odpowiedniej szczoteczki, które przedstawiam poniżej:
 • Główka szczoteczki - lepsza mała niż duża. Mała główka szczoteczki pozwala na swobodne manewrowanie nią w jamie ustnej i docieranie do trudniej dostępnych miejsc. 
 • Włosie - wybierz miękkie. Szczoteczka do zębów nie służy do takiego szorowania jak np. szczoteczka do rąk, więc nie potrzeba wybierać takiej ze sztywnym, twardym włosiem. Dla zębów i dziąseł lepsze będzie miękkie i delikatne, które nie będzie ich podrażniało ani nazbyt drapało.
 • Rączka - musi być wygodna. Tutaj wybór jest kwestią indywidualną - sami musimy spróbować metodą prób i błędów, jaką rączkę najlepiej nam się trzyma. Jednakże dobrze, jeśli na rączce szczoteczki są gumowe nakładki, bo dzięki nim nie wyślizguje się z dłoni podczas użytkowania.
Bardzo ważne jest aby regularnie wymieniać szczoteczkę na nową, przynajmniej raz na miesiąc. Zwykle nie zwracamy szczególnej uwagi na zużycie szczoteczki dopóki nie jest ono wyraźnie widoczne, jednakże im starsza szczoteczka tym gorzej radzi sobie z oczyszczaniem zębów.

MYCIE ZĘBÓW

Należy pamiętać, że zębów nie szorujemy z całej siły szczoteczką, bo przy systematycznym takim działaniu narażamy się na ścieranie szkliwa. Prawidłowym ruchem myjącym zęby jest wymiatanie. W tym celu ustawiamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni przy linii dziąseł i delikatnie czyścimy wymiatającymi ruchami zaczynając od krawędzi dziąseł. Nie dociskamy mocno szczoteczki, a jedynie omiatamy nią zęby, aby pozbyć się nagromadzonych na nich resztek jedzenia i osadów. Taka czynność dotyczy zarówno zewnętrznej strony zębów, czyli tej bardziej widocznej i jednocześnie łatwiejszej w utrzymaniu higieny jak i wewnętrznej, czyli tej trudniej dostępnej. Po wyczyszczeniu tych części zębów przechodzimy do oczyszczania powierzchni żujących. W celu ich umycia wykonujemy posuwiste ruchy szczoteczką do przodu i do tyłu.

NIE ZAPOMNIJ O JĘZYKU

Dużo szczoteczek posiada na zewnętrznej stronie główki chropowatą gumę. Służy ona do oczyszczania języka z nalotów i osadów, które przyczyniają się do rozwoju bakterii i powstawania brzydkiego zapachu. Warto pamiętać aby przy myciu zębów oczyszczać również język (wykonujemy ruchy szczoteczką do przodu i do tyłu).

TAŃCOWAŁY ZĘBY Z NITKĄ

Miejsca między zębami też trzeba oczyszczać. Do tego celu stosujemy specjalne nici do zębów. Zwykle nitki dentystyczne nasączone są preparatami antybakteryjnymi, które osadzając się między zębami tworzą dla nich dodatkową ochronę. Używając nici dentystycznych wykonujemy nimi delikatne ruchy w górę i w dół.

PRZEPŁUCZ USTA PŁYNEM ANTYBAKTERYJNYM

Po każdym myciu zębów warto przepłukać usta płynem antybakteryjnym, który zabije obecne jeszcze w jamie ustnej bakterie, a także długotrwale odświeży oddech. Płynów do płukania jamy ustnej na rynku jest mnóstwo. Ja osobiście preferuję te marki Listerine - są mocne, niektóre nawet bardzo, ale przynoszą najlepsze efekty.

PRAWIDŁOWY ZGRYZ

Wady zgryzu mają niemały wpływ na utrzymanie dobrego stanu jamy ustnej. Stłoczone, krzywe zęby tworzą więcej zaułków, w których mogą zaczepić się resztki jedzenia, a to z kolei tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii. Jeśli więc mamy problem z uzębieniem warto zainwestować w aparat na zęby. U dzieci zwykle najpierw stosuje się aparat zdejmowalny, bo zęby są jeszcze na tyle miękko osadzone w dziąsłach, że można stosunkowo szybko prawidłowo je ustawić. Poza tym niektóre zęby są jeszcze mleczakami, więc nie można zakneblować ich stałymi drutami. Natomiast u osób, które mają już wszystkie stałe zęby zwykle zakłada się aparaty stałe, które radzą sobie nawet z bardzo dużymi wadami zgryzu. Pamiętam jak jeszcze kilka lat temu ludzie noszący aparaty na zęby byli wręcz wytykani palcami, wyśmiewani. Jednakże z czasem na szczęście zmieniła się świadomość społeczeństwa w kwestii dbania o siebie i noszenie aparatu na zęby już nikogo nie dziwi. Ponadto wybór aparatów na zęby jest spory - można postawić na tradycyjny, widoczny aparat lub też zastosować niewidoczny aparat na zęby, o którego istnieniu nie będzie wiedział nikt poza nami.


Te wszystkie wymienione wyżej kwestie są naprawdę istotne w prawidłowej higienie jamy ustnej i nie powinniśmy traktować ich wybiórczo. Stosowane razem przyniosą z pewnością długotrwałe pozytywne efekty i zapobiegną wymianie swoich naturalnych zębów na sztuczne. Dbacie prawidłowo o zęby? Dowiedzieliście się czegoś nowego z mojego posta?

 


Komentarze

 1. Wszystko co piszesz wydaje się takie oczywiste. A jednak wiele osób nawet zębów nie myje, nie mówiąc już o pozostałych czynnościach higienicznych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnimi czasy wykonuję wszystkie zabiegi dokładnie ;-) Zrobiła się afta i stwierdziłam że nigdy więcej czegoś takiego. Chociaż to bardziej z powodu osłabienia organizmu niż złej higieny. Tak czy inaczej, dokładnie myję szczoteczką elektryczną, nitkuję i płuczę płynem. Full wypas ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mycie języka to podstawa. I tak jak napisała Eva Pe - niektórzy nie zawracają sobie głowy takimi szczegółami jak mycie zębów ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Staram się dbać o zęby jak należy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny post :) Ja używam szczoteczki elektrycznej, a poza tym dbam o zęby i higienę jamy ustnej tak jak trzeba, więc nie mam tam żadnych problemów :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo się cieszę, że ktoś zwraca uwagę na to, że by zęby były zdrowe nie wystarczy jedynie je tylko myć. Oby więcej takich tekstów!! I wszystkiego dobrego życzę ;)

  _______________________
  http://www.blueklinik.pl/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.