Jak prawidłowo dbać o zęby i higienę jamy ustnejWybierz odpowiedni typ włosia w szczoteczce

 

▸ W przypadku wrażliwych zębów lub dziąseł lepiej sięgnąć po szczoteczkę z miękkim włosiem, aby nie spowodować dodatkowych podrażnień.

▸ Jeśli natomiast zęby wymagają mocniejszego oczyszczania, to warto postawić na szczoteczkę z twardym włosiem.

 ▸ W pozostałych przypadkach optymalnym wyborem jest szczoteczka ze średnią twardością włosa. 

 

 

Szczotkuj zęby przez 2 minuty

 

Zalecany czas mycia zębów wynosi 2 minuty. "Dzielimy" szczękę na cztery części: lewy dół, prawy dół, lewa góra, prawa góra i na umycie każdej poświęcamy po 30 sekund. W wielu modelach szczoteczek elektrycznych i sonicznych są wbudowane czasomierze, które ułatwią nam odliczanie. Duży wybór szczoteczek do zębów oferuje https://hellodent.pl/. Właściwie to można tam skompletować cały niezbędnik do mycia zębów.


 

Nie płucz wodą jamy ustnej po myciu

 

Czy wiecie, że po umyciu zębów nie należy przepłukiwać jamy ustnej wodą? Powinno się pozostawić resztki pasty na zębach, aby zawarte w niej składniki (np. fluor) mogły dłużej działać. 

 


Stosuj nici dentystyczne

 

Bardzo ważne jest oczyszczanie przestrzeni między zębami przy użyciu nici dentystycznych. Zazwyczaj zapominamy o tym lub po prostu nam się nie chce, a to właśnie w tych miejscach lubią gromadzić się drobnoustroje, które po cichu niszczą zęby.

 


Systematycznie wymieniaj szczoteczki / końcówki


Istotna jest także regularna wymiana szczoteczek lub końcówek. Wielu producentów stosuje nawet specjalne kolorowane włosie - gdy kolor zejdzie to oznacza, że trzeba wymienić na nową. Jeżeli włoski są powyginane na boki, zniekształcone bądź wytarte - wymieniamy. 

 


Kontroluj zęby u stomatologa

 

Do dentysty nie udajemy się tylko wtedy, gdy zaczyna nas boleć ząb - lub co gorsza, boli od dawna z coraz większym natężeniem. Dobrze jest też umawiać się na wizyty profilaktyczne. Stomatolog dokona oględzin zębów i w porę będzie mógł wyłapać, jeśli coś się zacznie dziać niedobrego w uzębieniu.Komentarze

  1. Przydatny wpis, warto pamiętać o prawidłowej pielęgnacji :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja jestem umówiona na skaling, ale chciałabym tego uniknąć. Nie znoszę tego zabiegu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.