Latem zadbaj o zdrowie

Latem, podczas wakacji czy urlopów mamy więcej czasu wolnego. Z reguły przeznaczamy go na różnego rodzaju rozrywki lub po prostu błogie lenistwo. Wolny czas warto poświęcić też na rzeczy, którymi nie zajmujemy się na co dzień i nawet nie zdajemy sobie sprawy, jakie są ważne. Mam na myśli tutaj zwłaszcza zdrowie. 


Powszechnie mówi się, że październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. To wtedy przypomina się o ogromnym znaczeniu profilaktyki, o specjalistycznych badaniach i domowym samobadaniu. Październik to jesienny miesiąc, w którym wielu z nas myśli jedynie o tym, żeby usiąść z książką i kubkiem kawy czy herbaty pod ciepłym kocem. Znacznie łatwiej jest zdziałać coś latem, kiedy za oknem świeci słońce i jest przyjemna temperatura. Dlatego też warto poświęcić wolny dzień czy nawet kilka i wybrać się na badania. Mam tutaj na myśli zwłaszcza badania piersi, takie jak mammografia czy USG piersi. Te badania dotyczą kobiet, jednak mężczyźni również powinni pamiętać o badaniach np. kontroli prostaty. Wspólne dla kobiet i mężczyzn będą też takie standardowe badania: morfologia, mocz oraz badanie oczu u okulisty czy kontrola stomatologiczna. W sieci można znaleźć kalendarze z rozpiskami co, kiedy i jak często warto skontrolować i przebadać. 


Wiadomo jak to bywa z terminami na NFZ. Można czekać w nieskończoność, a prosząc lekarzy o skierowania na badania profilaktyczne często spotykamy się z dezaprobatą. Ja jestem zdania, że szkoda tracić czas i nerwy. Lepiej zacisnąć trochę pasa i zapisać się na te kilka badań prywatnie. Robiąc badania prywatnie w placówkach takich jak medycynadab.pl (Katowice, Warszawa) mamy pewność, że skorzystamy z nowoczesnych urządzeń, a badania i konsultacje będą przeprowadzane rzetelnie. Medycyna Dąb oferuje możliwość skorzystania z wizyt u wielu lekarzy specjalistów oraz wykonania badań, takich jak np. wspominana wyżej mammografia czy USG piersi. 

Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, że zdrowie jest najważniejsze. Profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie i reagowanie na różnego rodzaju schorzenia. Jeszcze raz podkreślam, że warto przeznaczyć kilka wolnych czy po prostu luźniejszych letnich dni na przebadanie się.

Pamiętacie o badaniach profilaktycznych? A może nie przejmujecie się nimi?

Komentarze

 1. ja raz w roku odwiedzam lekarza i robie podstawoe badania

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że przypominasz o tym. W dzisiejszych czasach patrząc na nasz system nfz szybciej można się wykończyć niż wyleczyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja przyznaję, że rzadko się badam profilaktycznie. Ale ginekologa mam pod ręką ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja włąśnie badania rutynowe przeprowadzam w wakcaje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdrowie jest najważniejsze, to fakt :) Trzeba wykonywac badania profilaktyczne :) Widzę zmianę na blogu - pięknie! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie lubię żadnego typu badań, jestem nastawiona anty do lekarzy. Badam się, gdy zajdzie taka potrzeba.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj tak, profilaktyka jest bardzo ważna. Oby jak najwięcej osób miało tego świadomość.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja właśnie rozpoczęłam swój maraton po lekarzach i zapowiada się ciekawie...

  OdpowiedzUsuń
 9. profilaktyka jest ważna, jeśli chodzi o piersi to miałam już wiele razy usg i biopsję. mam guzki i regularnie je kontroluję.

  OdpowiedzUsuń
 10. Oj tak jak nie wymusisz to nie dostaniesz skierowania. Chyba wlasnie maja taka taktyke aby.prywatnie chodzić i kasę bulic

  OdpowiedzUsuń
 11. Dokładnie powinniśmy co jakiś czas się badać i niczego nie bagatelizować :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę powtórzyć wyniki badań, bo mam złe cos ostatnio. Dobrze że mi przypomniałaś.
  Jak ładnie u Ciebie - piękne zmiany <3

  OdpowiedzUsuń
 13. moja krew jest badana co trzy miesiące, bo jestem krwiodawcą ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja co jakiś czas chodzę na podstawowe badania, bo wolę jak by zacząć leczyć się wcześniej :)

  OdpowiedzUsuń
 15. profilaktyka jest bardzo wazna dla nas.

  OdpowiedzUsuń
 16. Dobrze, że wykorzystujesz bloga do promowania badań - świetny post!

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja dzięki profilaktycznym badaniom wykrylam guza na piersi i jak na razie, po jego usunieciu wszystko jest ok, okazal sie byc lagodna zmiana, z której nie udalo utkac się nowotworu zlosliwego :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Morfologie staram się wykonywać raz w roku , ginekolog to samo... a reszta wiadomo jak zaboli to do lekarza...

  OdpowiedzUsuń
 19. Bywam u lekarzy bardzo często, Więc wszystko mam pod kontrolą. Wiem, że profilaktyczne badania i szybkie wykrycie jest najważniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja co kilka miesięcy chodzę na podstawowe badania. Czasami robię także jakieś większe wyniki.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja właśnie mam zamiar jutro iść zrobić sobie podstawowe badania tak sama dla siebie bo coś czuję że coś niedobrego dzieje się z moim ciałem.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja jestem zdania, że każda kobieta powinna badać się tak często jak jest to potrzebne :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.