Jak pozbyć się blizn - żel na blizny Contractubex

Chyba każdy z nas ma jakieś blizny, których chciałby się pozbyć. Ich przyczyn jest wiele: trądzik, poród przez cesarskie cięcie, operacje, oparzenia i różnego rodzaju urazy. O powstanie blizn nietrudno, znacznie trudniej o ich usunięcie. W dzisiejszym poście chciałabym poruszyć właśnie temat blizn i sposobów na pozbycie się niechcianych "pamiątek" na skórze.


Rodzaje blizn


Na początku trochę teorii, czyli rodzaje blizn. Blizna bliźnie nierówna, toteż dobrze przyjrzeć im się bliżej.


> Keloidy (bliznowce) - powstają poprzez nadmierną produkcję kolagenu oraz fibroblasty. To zaczerwienione, zgrubiałe narośla, które powstając swędzą, a z biegiem czasu powiększają się. Często powodują przykurcz skóry, ograniczający zakres ruchów i efekt ciągnięcia skóry.

> Przykurcze bliznowate - są to twarde pasma tkanki łącznej bliznowatej, które powstają w naturalnych zagięciach.

> Blizny przerostowe - ich charakterystyczną cechą jest blednięcie podczas ucisku. Do tego rodzaju blizn zaliczamy blizny po cc, urazach ortopedycznych, poparzeniach i operacjach.

> Blizny zanikowe (atroficzne) - w tej grupie mamy blizny potrądzikowe lub po ospie wietrznej. Zwykle mają okrągły kształt i tworzą wgłębienia na skórze.

> Rozstępy - ostatnia grupa blizn to rozstępy, czyli płaskie, podłużne zmiany znane chyba każdemu. W początkowej fazie są zaróżowione, a z czasem bledną.


Domowe sposoby na blizny pooperacyjne


Blizna po operacji może być zlokalizowana w takim miejscu, że ciężko będzie ją zakryć. Wtedy jeszcze bardziej chcemy się jej pozbyć. Np. blizny pooperacyjne po usunięciu woreczka żółciowego, czyli stosunkowo częstej operacji, które umiejscowione są niemalże w połowie brzucha i nie wyglądają estetycznie. Za leczenie blizn warto zabrać się od razu po całkowitym wygojeniu rany, ponieważ wtedy rezultaty będą najlepsze. Świeże blizny o wiele łatwiej usunąć niż te "z lat". Niektóre blizny nie są trudne w zakryciu na co dzień np. blizna po cesarce, którą można schować pod bielizną, ale po prostu źle się z nimi czujemy lub mamy wrażenie ciągnięcia skóry w tym miejscu. Dobrze jest spróbować się ich pozbyć, bo to poprawi nasz komfort fizyczny i psychiczny. Wśród moich znajomych jest całkiem sporo kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie, a blizna po cc jest dla nich uciążliwa i bardzo chciałby się jej pozbyć. Można stosować różne domowe sposoby na blizny: oleje (lniany, konopny, tamanu, z rokitnika), oliwę z oliwek, masło shea czy rolowanie skóry derma rollerem. Są one skuteczne, ale na efekty zwykle trzeba czekać dłuższy czas. Trzeba też nauczyć się poprawnego stosowania tych produktów, bo np. przy olejach znaczący zasadniczą rolę odgrywa ich odpowiednie nakładanie - samo posmarowanie skóry nie będzie zbyt efektywne.

 

Arsenał z apteki na blizny - żel na blizny Contractubex



W aptekach można kupić specjalne preparaty, które mają za zadanie usunąć blizny lub chociaż zmniejszyć ich widoczność. Przed zakupami warto zwrócić uwagę na rodzaj produktu. Bez uprzedniego zgłębienia tematu można się naciąć i kupić jakiś kosmetyk, który będzie działał jak zwykły balsam czy krem wygładzający. Lepiej sięgnąć po lek, który skuteczność działania ma potwierdzoną badaniami. Do blizn różnego pochodzenia można zastosować żel na blizny Contractubex. Zawiera on 3 substancje czynne: wyciąg z cebuli, heparynę i alantoinę (1 g żelu zawiera 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny). Wyciąg z cebuli ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, a także zapobiega tworzeniu się nadmiernej tkanki blizny. Heparyna zmiękcza bliznę oraz pobudza regenerację komórek. Alantoina również zmiękcza bliznę, a dodatkowo niweluje uczucie świądu, które towarzyszy gojeniu rany. Współdziałanie tych trzech składników reguluje syntezę kolagenu, który jest głównym białkiem tkanki łącznej.

Żel na blizny Contractubex to lek dostępny w aptekach bez recepty. Można go nabyć w dwóch pojemnościach tubek: 20 g i 50 g. Sugerowane ceny to odpowiednio 30 zł i 55 zł. Po otwarciu tubki produkt jest ważny 6 miesięcy.


Contractubex można stosować do blizn różnego pochodzenia m.in. po parzeniach, urazach (otarcia, skaleczenia), zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy), leczeniu operacyjnym haluksów, laseroterapii tatuaży. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że nie należy go stosować na niewygojone do końca rany, na błony śluzowe, uszkodzoną skórę, na blizny obejmujące duże powierzchnie skóry oraz w przypadku uczulenia na któryś ze składników leku.

Przed użyciem należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu.


Jak prawidłowo stosować żel na blizny


Duże znaczenie w skuteczności usuwania blizn ma odpowiednie stosowanie preparatu na blizny. Powinno nakładać się go od środka blizny do jej brzegu. Następnie należy wetrzeć żel drobnymi kolistymi ruchami, aż do zupełnego wchłonięcia.


Kluczowa systematyczność


W walce z bliznami niezwykle ważna jest systematyczność. Regularnie stosowana maść na blizny zapewni skórze ciągłą podaż substancji czynnych, które będą "atakować" bliznę i stopniowo ją usuwać. Leczenie blizn trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy - wszystko zależy od wielkości blizny. Taki okres może wydawać się długi, ale wszyscy dobrze wiemy, jak szybko płynie czas i nim się obejrzymy to leczenie będzie zakończone.

Ja i moje blizny


Tak jak pisałam na początku posta: każdy ma jakieś blizny. Ja mam blizny potrądzikowe na ramionach i plecach. Choć trądzik mam już za sobą, to pozostawił ślady na mojej skórze. To już stare blizny, po gdy w nastoletnim wieku męczyłam się z trądzikiem to już brakowało mi sił na późniejszą walkę z bliznami. Dawniej je zakrywałam, a później pogodziłam się z ich obecnością. Jednak dobrze byłoby coś z nimi zrobić (w końcu!). Myślałam o laserach i innych zabiegach estetycznych, ale gdy trafiłam na żel na blizny Contractubex to postanowiłam go wypróbować. W najbliższych dniach powinno przyjść moje zamówienie z apteki i zaczynam kurację. Za jakiś czas dam znać jakie efekty dał u mnie, na moich przedawnionych bliznach. Będą zdjęcia przed i po, więc sami będziecie mogli ocenić.


Macie jakieś blizny, których chcielibyście się pozbyć? A może udało Wam się już jakieś usunąć?


Komentarze

  1. Słyszałam już sporo dobrego o tym produkcie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Miałam, stosowałam, blizny są jakie były, a jestem poszyta jak piłka futbolowa :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajny jest jako doraźne smarowanko :)

    OdpowiedzUsuń
  4. zdarzyła mi się jedna operacja ale wiem, że będzie ich więcej więc chętnie zaopatrzę się w taki żel.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzymam kciuki za dobre wyniki operacji i oby było ich jak najmniej.

      Usuń
  5. Polecę mamie, ona ma bliznę, która bardzo jej dokucza :/

    OdpowiedzUsuń
  6. Musze koniecznie kupic ten zel mojemu mezowi :D

    OdpowiedzUsuń
  7. Tak, ja mam blizny potrądzikowe i bliznę po cesarce. Piszesz, że zaczynasz dopiero używać żelu contractubex, a ja używam go już ponad miesiąc, więc stwierdziłam, że się podzielę swoimi doświadczeniami :) Żelu używam codziennie, wsmarowuję go w moje blizny 3 a czasami nawet 4 razy dziennie, nigdy mniej! Wieczorem po kąpieli, jak mam już więcej czasu, to robię sobie taką dłuższą sesję - wmasowuję żel w blizny przy okazji robiąc masaż blizny. Jakie efekty mam po miesiącu? Już widzę, że skóra w tym miejscu jest delikatniejsza, gładsza i mniej napięta (blizna po cc!), poza tym blizny są wyraźnie bledsze. Także pierwsze efekty mam i czekam na kolejne :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Mam długą bliznę na nodze (ponad 10 cm), pamiątka po Ekspedycji Ekspress :) mam cztery blizny na brzuchu - pamiątki po operacji. I wiele innych. ALe dla mnie to niejako wspomnienia. Nie chcę się ich pozbywać :)

    OdpowiedzUsuń
  9. wow ! Post jakby da mnie napisany bo wlasnie jestem po operacjii brzucha i mam 3 blizny, dziękuje :*

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja używałam Biznasil i też jest super na blizny (moje były po poparzeniu żelazkiem).

    OdpowiedzUsuń
  11. Doraźne smarowanko nic nie da, żeby był efekt trzeba go stosować przez jakiś czas regularnie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.