Elewacja domu - na co zwrócić uwagę przy jej wyborze

Nadchodzący rok 2021 dla wielu z nas będzie przełomowy. Wszyscy mamy nadzieję, że uda się w końcu pokonać wirusa i będziemy mogli normalnie funkcjonować. W obecnej rzeczywistości ciężko coś planować, ale jednak nie można stać w miejscu. Ja już tworzę sobie listę celów na nowy rok. Wśród nich jest przeprowadzka. Ten temat rozwleka się u mnie od jakiegoś czasu, ale pora w końcu na poważnie się za to zabrać. Na razie to będzie jeszcze mieszkanie na określony czas, bo w dłuższej perspektywie planuję budowę domu. Jak faktycznie będzie, to życie pokaże, aczkolwiek powoli zapoznaję się ze wszystkimi budowlano-wnętrzarskimi tematami, żeby później wiedzieć co i jak. Dzisiaj zapraszam Was na kolejny wnętrzarski wpis. Tym razem dom od zewnątrz, czyli temat elewacji. Dawniej wiele domów nie było wykańczanych od zewnątrz, albo robiono to po wielu latach mieszkania, a teraz elewacje najczęściej są gotowe jeszcze zanim zdążymy wprowadzić się do nowego domu. 
Elewacja zgodnie z planem

 

Decydując się na konkretny rodzaj elewacji trzeba mieć na uwadze miejscowy plan zagospodarowania. Może się okazać, że wskazane są w nim konkretne wytyczne dotyczące chociażby dopuszczalnego koloru elewacji. Moim zdaniem takie przepisy to totalna głupota, bo każdy powinien mieć taki dom jaki uważa. Oczywiście tłumaczone jest to utrzymaniem spójności budynków w danej okolicy i nie jest to nasz polski wymysł, ale jednak nie podoba mi się takie ograniczenie. 

 

 

Postaw na jakość

 

Jest wiele rzeczy, na których można zaoszczędzić przy wykańczaniu domu. Jednak są też takie, do których warto dołożyć, bo będą nam służyły przez lata. To właśnie tyczy się elewacji. Dobrze jest postawić na materiały wysokiej jakości, które zachowają swoje właściwości i dobry wygląd przez lata. Warto zrobić porządny research przed wyborem konkretnych materiałów, bo niestety często zapewnienie producenta o wysokiej jakości jego produktów mija się z prawdą. W dobie internetu i mediów społecznościowych można szybko dotrzeć do poleceń lub odradzeń osób, które mają doświadczenie w tym zakresie.


 

Rodzaje elewacji

 

Dawniej większość domów była po prostu tynkowana na jeden kolor od dołu do góry. Spora część dekorowana była kamieniem lub różnymi innymi elementami. Pamiętam z dzieciństwa, jak zawsze podziwiałam miejscowości za wschodnią granicą Krakowa - Igołomia, Wawrzeńczyce i pobliskie, w których prawie każdy dom był ozdobiony różnymi kolorowymi kamieniami i szkłem, że aż błyszczał. Teraz już zapewne nie ma takiego efektu, bo jest wiele nowych domów w innym stylu, ale dawniej robiło to wrażenie. Dodatkowo większość tych domów była niemalże jednakowa - kwadratowy budynek o dwóch, trzech piętrach z balkonami na całej długości frontu z jednospadowym dachem. Wracając do rodzajów elewacji to tych obecnie mamy bardzo wiele. Różne tynki, płytki, cegły, bloczki, elementy drewniane, panele. Oprócz aspektów dekoracyjnych, poszczególne rodzaje elewacji mają też konkretne właściwości. To już temat na osobny (i długi!) wpis, ale weźmy na przykład tynki. Te mogą mieć różne właściwości: mogą być przepuszczalne lub nieprzepuszczalne, mniej lub bardziej podatne na zanieczyszczenia itp. 


 

Tradycja w nowoczesnym wydaniu

 

Mnie bardzo podobają się elewacje z wykorzystaniem płytek lub cegieł klinkierowych. Uważam, że domy z takimi elewacjami wyglądają klimatycznie i przytulnie. Z jednej strony są nowoczesne, a z drugiej jednak ten motyw cegieł kojarzy się ze starym budownictwem, w którym cegły były głównym budulcem. Szeroki wybór płytek i cegły klinkierowej oferuje producent Feldhaus Klinker. To największy producent w Europie z wieloletnim stażem. Firma istnieje od 160 lat, więc ma ogromne doświadczenie w produkcji elementów elewacyjnych. Na stronie producenta można znaleźć przykładowe elewacje z wykorzystaniem ich materiałów, toteż można się zainspirować. Jest też np. mapa lokalizacji, w których możemy obejrzeć produkty tej marki na ekspozycjach w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej (nawet 90 kolorów!). 


 

Jestem ciekawa czy Wy mieliście do czynienia z tym tematem, czy może to jeszcze przed Wami albo Was nie dotyczy. Dajcie znać jakie rodzaje elewacji Wam się podobają.


Komentarze

 1. Świetnie wygląda taka cegiełkowa elewacja. Ja jednak postawiłabym na biel, być może z wykorzystaniem cegieł. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomocny post dla zainteresowanych tematem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na razie się nad tym nie zastanawiam, ale mamy w planach budowę domu, więc kiedyś będzie trzeba przemyśleć temat elewacji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nam przydałaby się elewacja, bo teraz podczas mrozów mamy w domu i 14 na plusie, pomimo ostrego palenia w piecu.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.