ARTYKUŁ: Jak i po co stosować toniki do twarzy?

Hej! Z moich obserwacji wynika, że sporo osób nie wie jak i dlaczego należy stosować toniki do twarzy oraz jaki wpływ mają one na skórę. Postanowiłam więc napisać o artykuł dotyczący toników. Mam nadzieję, że dzięki niemu dowiecie się kilku ważnych rzeczy o tej grupie kosmetyków i będzie to z korzyścią dla Waszej skóry. Zapraszam do poczytania artykułu.

 

TONIK - CO I JAK?


Tonik w kosmetyce to płyn stosowany w celu utrzymania prawidłowego pH skóry. Wbrew powszechnej opinii nie służy on bezpośrednio do demakijażu (co prawda usuwa resztki makijażu, których nie usunęło mleczko czy płyn do demakijażu, ale nie stosujmy go jako głównego produktu, bo nie taka jego rola), a do przywrócenia pH skóry po jego wykonaniu. Naturalny odczyn cery jest kwaśny i mieści się w przedziale 3,5-5,5. Dzięki kwaśnemu odczynowi powierzchnia skóry broni się przed bakteriami i grzybami, co ma ogromny wpływ na zachowanie zdrowej cery. Zdarza się również, że skórę twarzy mamy za kwaśną (często oznaką jest szybkie ważenie się na niej makijażu) i wtedy należy zrezygnować na jakiś czas z toniku. Powodem nadmiernego zakwaszenia cery mogą być antybiotyki czy zaburzenia hormonalne. Jeśli do demakijażu stosujecie płyn micelarny to użycie toniku nie jest konieczne.

GŁÓWNE FUNKCJE TONIKÓW


  • Przywrócenie kwaśnego pH cery oraz jej orzeźwienie.
  • Zmniejszenie widoczności porów.
  • Nawilżenie, przywrócenie funkcji obronnych czy nawet poprawa mikrokrążenia skóry twarzy.
  • Dodatkowa ochrona przed czynnikami środowiskowymi (dymem papierosowym, smogiem, toksynami).


RODZAJE TONIKÓW


W zależności od potrzeb naszej skóry należy dobrać do niej odpowiedni rodzaj toniku. Do wyboru mamy toniki m.in.:
  • nawilżające (do skóry suchej i normalnej);
  • łagodzące (do skóry wrażliwej);
  • odświeżające (do cery zmęczonej);
  • oczyszczająco-matujące lub antybakteryjne (do skóry mieszanej, tłustej i trądzikowej);
  • witaminowe (do skóry potrzebującej odżywienia i regeneracji);
  • przeciwzmarszczkowe (do skóry dojrzałej).

Odpowiednio dopasowany tonik oprócz tonizowania skóry może dać naprawdę wiele dobrego dla cery. Przy regularnym stosowaniu będzie ona bardziej promienna, gładka i dobrze przygotowana do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych.

 

JAK POPRAWNIE STOSOWAĆ TONIK?


Jeśli już wybierzecie odpowiedni tonik to należałoby wiedzieć jak poprawnie go stosować. Pielęgnację cery możemy podzielić na trzy kroki. Pierwszy z nich to oczyszczanie, czyli demakijaż i mycie. Tonik występuje w kroku drugim. Stosujemy go na osuszoną skórę w dwojaki sposób. Jeśli nasz tonik posiada atomizer to możemy rozpylić go na twarzy, odczekać chwilę i resztki osuszyć delikatnie chusteczką higieniczną czy ręcznikiem papierowym. Jeśli jednak posiadamy tonik w standardowym opakowaniu, zwykłej buteleczce to zwilżamy nim płatek kosmetyczny i rozprowadzamy dokładnie na twarzy. W tym przypadku osuszanie cery nie jest potrzebne. Trzecim krokiem pielęgnacyjnym jest nałożenie kremu nawilżającego lub olejku. Ważne, żeby te trzy kroki wykonywać według przedstawionej powyżej kolejności.

W skrócie:
  • Krok pierwszy - oczyszczanie, czyli demakijaż i mycie twarzy.
  • Krok drugi - tonizowanie.
  • Krok trzeci - nakładanie kremu nawilżającego lub olejku.

    Kolejność wykonywania tych czynności ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy.


SUBSTANCJE WYKORZYSTYWANE W TONIKACH


Najczęściej stosowane w tonikach są substancje nawilżające rozpuszczalne w wodzie, takie jak glikol, gliceryna, witaminy w formie hydrofilnej, alantoina oraz substancje mineralne. Natomiast składniki decydujące o właściwościach toniku (substancje zakwaszające, nadające pH) to: kwasy owocowe, kwas borny (borowy), kwas cytrynowy, winowy, mlekowy oraz witamina C. Te wyżej wymienione to składniki dobroczynne. Z tych złych jako taki podstawowy możemy wymienić alkohol denaturowany (w składach kosmetyków oznaczony jako Alkohol Denat. lub Ethanol), który często przynosi efekt odwrotny od zamierzonego, a dodatkowo może wysuszać skórę.

PODSUMOWANIE


Tonik jest niezbędnym produktem w przypadku pielęgnacji cery. Trzeba pamiętać o jego regularnym stosowaniu, gdyż pomaga utrzymać skórę w zdrowiu i pięknym, promiennym wyglądzie. Ja już używam systematycznie toniku, a Wy? Wierzę, że przekonały Was do niego argumenty, które przedstawiłam w tym artykule. Wybór toników jest naprawdę ogromny i każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno pod względem właściwości jak i ceny. Nie pozostaje nic innego jak tylko wdrożyć tego typu kosmetyk do codziennej pielęgnacji (o ile jeszcze tego nie zrobiliście :)).





Stosujecie toniki? A może uważacie je za zbędny produkt?



Komentarze

  1. ja stosuję, obecnie z ziaji manuka ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja tonik i uwielbiam :) stosuje je od czasów mojego gimnazjum :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja nie stosuję. Jakoś nie mogę się przekonać :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja używam toniku od dość dawna :)
    Bardzo ciekawy artykuł Kasiu, chociaż tematyka tonizowania twarzy nie jest mi obca, to przeczytałam go z wielkim zaciekawieniem i uwagą :)

    OdpowiedzUsuń
  5. O, no bez toniku ani rusz. Ja ostatnio stosuję płyny micelarne, więc na tonik średnio jest czas, ale za to powodzeniem zastępuje go hydrolat oczarowy. Polecam też ręcznie robiony tonik z 5% kwasem migdałowym :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bez toniku nie wyobrażam sobie porannej i wieczornej pielęgnacji ;) aktualnie używam płyn z Pharmaceris z kwasem migdałowym, a wcześniej miała Ziaja z Manuka.

    OdpowiedzUsuń
  7. Często sięgam po toniki, ale nie jest to dla mnie aż tak niezbędny produkt :)

    OdpowiedzUsuń
  8. przyznam, że sporadycznie sięgam po toniki ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja tonizuje twarz płynem micelarnym :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Kiedyś używałam, później jakiś przestój miałam, ale teraz powróciłam ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. ja używałam kiedyś, gdy stosowałam mleczko, potem przerzuciłam się na płyn micelarny, więc już nie używam

    OdpowiedzUsuń
  12. ja nie do końca wierzę ;p używam toniku sporadycznie, jak mi się przypomni i nie mam przez to żadnych złych konsekwencji :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja używam już od bardzo dawna - najbardziej lubię te, które posiadają atomizer i można je rozpylać bezpośrednio na twarz ;)

    OdpowiedzUsuń
  14. ja używam toniki od dawna, dostosowuję je czasem do pory roku, teraz np. używam taki z kwasami:)

    OdpowiedzUsuń
  15. Uwielbiam toniki i płyny micelarne. Bardzo też lubię mgiełki Pat&Rub. :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Kiedyś tonik mógłby dla mnie nie istnieć, a wszystko za sprawą tego, że zawsze trafiałam na nieodpowiednie- jakieś mocno alkoholowe, które strasznie mnie podrażniały. Odkąd dostałam mega fajny tonik oliwkowy od Lambre używałam go z czystą przyjemnością i toników używam do dziś :D

    OdpowiedzUsuń
  17. chyba znów wrócę do toników, od ok 2 lat używam tylko hydrolaty

    OdpowiedzUsuń
  18. Toniki bardzo lubię i bez nich ani rusz :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Bardzo lubię toniki. Moim ulubieńcem w tej kwestii jest Ziaja Nuno :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Znakomity artykuł, pomaga rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące toników:)

    OdpowiedzUsuń
  21. U mnie hydrolaty to must have :D

    OdpowiedzUsuń
  22. odkąd używam płynów micelarnych to toniki poszły w odstawkę jakoś tak ;)

    OdpowiedzUsuń
  23. Obecnie stosuje wodę termalna, ale gdy tylko się skończy kupie dobry tonik:) świetny post!

    OdpowiedzUsuń
  24. Od dawna stosuje toniki, szczególnie rano przyjemnie odświeżają twarz. To znaczy akurat teraz mam hydrolat :D Ale jego rola jest ta sama.

    OdpowiedzUsuń
  25. Ja nie używam toników i moja filozofia głosi, żeby ich nie stosować, jeśli ma się tłustą cerę z niedoskonałościami. W tonikach do takiej skóry jest albo za dużo alkoholu albo za dużo substancji odżywczych. W pierwszych przypadku oczywiście przesuszymy skórę, ale w drugim przeciążymy ją i damy pożywkę dla bakterii, co skutkuje poszerzeniem problemu z niedoskonałościami. U mnie jest właśnie dokładnie tak, dlatego toniki omijam z daleka - zawsze oszczędzę parę zł na inne kosmetyki. ;)

    OdpowiedzUsuń
  26. Toników nie doceniałam, dopóki nie trafiłam na ten właściwy :) Wcześniej wybierałam drogeryjne wersje do cery tłustej które zionęły alkoholem i podrażniały moją skórę, dodatkowo ją przesusząjąc po za silnym żelu do twarzy... Teraz używam delikatniejszych oczyszczaczy twarzy, które w połączeniu z płynem bakteriostatycznym Pharmaceris idealnie współgrają i przygotowują moją skórę do przyjęcia kremu.
    pozdrawiam, A

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.