Higiena dłoni

Cześć! Jest lato, więc częściej dopada nas błogie lenistwo. Są jednak rzeczy od których nie warto robić sobie wakacji. Jedną z takich rzeczy jest higiena osobista. Latem powinniśmy o niej pamiętać nawet jeszcze bardziej niż w pozostałe pory roku. Upalne dni powodują, że jest nam gorąco i szybciej oraz mocniej się pocimy. A do potu lubi przylepiać się kurz i brud z otoczenia. Często nawet nie dostrzegamy go na swoim ciele dopóki nie zaznamy kontaktu z czystą wodą, której strumień spływający z naszego ciała zmieni kolor na brunatny. Dlatego też latem dobrze jest zwiększyć częstotliwość kąpieli. W ciągu dnia należy pamiętać o częstym myciu dłoni, bo gromadzą się na nich całe rzesze zarazków. To dłonie są zwykle najbardziej absorbowane w codzienne czynności, więc dbanie o ich czystość jest nieodzowne.


MYCIE RĄK

Trzeba przede wszystkim wiedzieć jak myć ręce. Wbrew pozorom nie wystarczy niedbałe zamydlenie i szybkie opłukanie wodą. Trzeba robić to dokładniej, poświęcając czas każdej części dłoni: grzbietom, wnętrzom, palcom oraz przestrzeniom międzypalcowym. Na koniec oczywiście spłukujemy czystą, bieżącą wodą i wycieramy do sucha ręcznikiem. Należy pamiętać także o regularnej wymianie ręcznika do rąk. Pomimo, że wycieramy w niego czyste dłonie to osadza się na nim martwy naskórek z tychże właśnie dłoni. A jako, że ręcznik jest wilgotny to staje się idealnym siedliskiem do rozwoju bakterii.

CZY WIESZ, ŻE...
Prawidłowe mycie rąk powinno trwać od około 40 sekund do minuty.

NAWILŻONE DŁONIE

Po umyciu i osuszeniu rąk warto nałożyć na nie krem nawilżający. Jeśli jednak nie macie czasu czekać aż krem się wchłonie to dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w mydło z substancjami nawilżającymi.


KIEDY MYĆ RĘCE 

Poza przypadkiem gdy myjemy ręce, bo widzimy, że są brudne istnieje też co najmniej kilka czynności przed którymi lub po których winniśmy umyć ręce.

Pamiętaj o myciu rąk przed: przygotowaniem oraz spożywaniem posiłku, myciem twarzy, nakładaniem kosmetyków, opatrywaniem rany, zażywaniem leków.

Pamiętaj także o myciu rąk po: skorzystaniu z toalety, powrocie do domu (np. z pracy lub z zakupów) zabawie ze zwierzętami, opróżnianiu kosza na śmieci, kontakcie z płynami ustrojowymi oraz pracach ogrodowych.


KOSTKA CZY PŁYN

Na koniec chciałabym dodać jeszcze kilka słów odnośnie istotnej kwestii jaką jest wybór formy środka czystości służącego do mycia rąk. Według mnie lepiej sprawdza się mydło w płynie - wydaje się być bardziej higienicznie, bo nie dotykamy go bezpośrednio całego brudnymi rękami przy każdym myciu, ale mamy tylko kontakt z dozownikiem i wydobytą z niego ilością produktu. W przypadku kostki bierzemy ją całą do rąk przy każdym myciu toteż może się ona zanieczyścić i nie przynosić oczekiwanego efektu czystości. O ile we własnym domu kostka mydła może nie być aż takim siedliskiem bakterii, o tyle w toaletach publicznych lepiej nie korzystać z mydła w kostce (no chyba, że nie mamy wyboru).
Myślę, że temat mycia rąk nie jest Wam obcy i mam nadzieję, że ten post utwierdził Was w przekonaniu, że regularne mycie rąk jest niezbędnym elementem prawidłowej higieny osobistej. 


Pamiętacie o regularnym myciu rąk?


Komentarze

 1. Mycie rąk mam na szczęście w nawyku.Robię to bardzo często i bardzo dokładnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myję ręce bardzo często, a jeżeli nie mogę ich umyć, to staram się mieć chusteczki antybakteryjne i wtedy je przecierać, np. po wizycie w sh.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do tej pory mam przed oczami taki obrazek, który wisi nad każdą umywalką u mamy w pracy - mama pracuje w laboratorium w szpitalu, więc tam higiena jest baaardzo ważna. Właśnie na tym obrazku jest narysowane jak należy umyć ręce i na peirwszy rzut oka wygląda to dość hm... skomplikowanie. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Co do mydeł również wolę w płynie- te w kostce jakoś mnie brzydzą :D, kiedy robią się już takie miękkie, albo kiedy mydło jest zabrudzone...

  OdpowiedzUsuń
 5. Kochana, myłam ręce i 15 minut przed instrumentowaniem na praktyce :D W pracy przy każdej umywalce byla intrukcja, przed zalożeniem rękawiczek, po zabiegu... weszło mi to w taki nawyk, że nie wyobrażam sobie inaczej :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zapomniałabym, w miejscach publicznych sanepid zabrania stosowania mydeł w kostce i ręczników z materiału :)

   Usuń
 6. Pamiętam, ale ono wiąże się u mnie z natychmiastowym przesuszeniem, jeśli nie mam przy sobie kremu. Mydło z substancjami nawilżającymi nic mi nie daje - skóra i tak jest potraktowana detergentem.
  Na szczęście krem mam prawie zawsze ze sobą ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. myślę, że swoje dłonie myję wystarczająco długo i często. a po myciu zawsze kremuję - obowiązkowo. ponad to zawsze muszę mieć pod ręką żel antybakteryjny

  OdpowiedzUsuń
 8. W torebce mam jeszcze żel antybakteryjny :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mycie rąk jest bardzo ważne! Wystarczy tak niewiele, by cieszyć się zdrowiem :) Zapraszamy do nas: https://www.facebook.com/myjemyrece

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.