Styl loftowy, industrialny - dom jak z fabryki

Dawno nie było wpisu z kategorii wnętrz, więc dzisiaj czas na trochę inspiracji w tym temacie. Jeśli śledzicie mojego bloga, to wiecie, że moim ulubionym stylem urządzania wnętrz jest styl skandynawski. Oprócz niego lubię też styl loftowy, industrialny. Dziś właśnie chciałabym skupić się na tym stylu i podrzucić kilka zdjęć inspirujących wnętrz. Zapraszam do poczytania i pooglądania ♥


Styl loftowy narodził się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to postanowiono zagospodarować opuszczone fabryki tak, aby można było w nich zamieszkać. Od tego czasu przeszedł trochę modyfikacji, bo trzeba było go dopasować do dzisiejszych realiów. Dziś już raczej mało kto zamieszkuje opuszczone fabryki, a sam styl loftowy przemycany jest do nowoczesnych domów jednorodzinnych.


Nieograniczona przestrzeńWnętrza loftowe powinny być z założenia przestronne, nieograniczane dodatkowymi ściankami. Natomiast te główne ściany, konstrukcyjne mają być nieotynkowane, tak aby było widać ich strukturę. Jednak obecnie najczęściej po prostu na tynk kładzie się kamień dekoracyjny np. z motywem cegły.


Światło naturalne i sztuczne


Kolejny element stylu loftowego to duże okna, pozbawione firan czy zasłon. Oprócz naturalnego światła, które ma wpadać przez odsłonięte okna we wnętrzu powinny znaleźć się lampy - surowe, w metalowych ramach, z wiszącymi kablami, najczęściej pomalowane na czarno. 


Wyeksponowane rury


W wielu starszych budynkach rury nie są ukryte w ścianach, lecz puszczone po wierzchu. Można wykorzystać tą ekspozycję, która świetnie wpisuje się w klimat stylu loftowego. We wnętrzach w tym stylu doskonale sprawdzą się rury nierdzewne. Ich dobra trwałość i bezproblemowość w utrzymaniu to duże atuty. Kosztują nieco więcej niż popularne rury z tworzyw sztucznych, ale warto zainwestować w dobrą jakość. W nowym budownictwie rzadko wypuszcza się rury poza ściany, ale element rur charakterystyczny dla stylu loftowego można uzyskać za pomocą np. mebli. Metalowy wieszak na ubrania w przedpokoju, rury zamiast drewnianych nóg stolika, metalowa rama łóżka - to tylko kilka przykładów.


Neutralne barwy i kontrast


Ściany we wnętrzach w stylu loftowym powinny być utrzymane w neutralnej kolorystyce. Jasne odcienie bieli, szarości czy beżu lub wręcz przeciwnie - ciemne, nieco przytłaczające kolory. Wnętrza loftowe mogą być jasne lub ciemne, ale zdecydowanie nie powinny być nazbyt pstrokate i kolorowe. 


Surowość przede wszystkim


Ostatni element stylu loftowego, o którym chciałabym wspomnieć to surowość. W tym stylu raczej unika się takiej przytulności, iście domowego klimatu. Wnętrze ma wyglądać na proste, niewykończone i chłodne. Taki efekt pomoże uzyskać zastosowanie kojarzących się ze stylem industrialnym materiałów: betonu, szkła, metalu, postarzałego drewna.Podoba Wam się taki styl? A może uważacie go za zbyt surowy?

Brak komentarzy:

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Obsługiwane przez usługę Blogger.