Zadbaj o siebie od wewnątrz - na wiosnę

Przyszła wiosna. W tym roku jej początek nie jest zbyt optymistyczny, ponieważ cały świat zmaga się z wirusem. Miejmy nadzieję, że wkrótce walka zakończy się naszym zwycięstwem i będziemy mogli cieszyć się z pogody i z wspólnie spędzanych chwil. Wiosna to dobry moment na szczególne zadbanie o siebie. Aktualnie trzeba zostać w domu, jeśli tylko mamy taką możliwość. Im bardziej na poważnie weźmiemy to do siebie, tym szybciej uda się wrócić do normalności. W tym czasie warto zadbać o siebie w domu - mam na myśli tutaj nie tylko zewnętrzną pielęgnację, ale też - a nawet przede wszystkim - wewnętrzną. Odpowiednio długi sen, picie dużej ilości wody, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna to fundamenty dobrego samopoczucia. Trzeba pamiętać o tych kwestiach każdego dnia. A gdy będzie można już swobodnie wychodzić z domu to warto zrobić sobie taki wiosenny przegląd. Co konkretnie? O tym w dzisiejszym poście.


Ginekolog


Przynajmniej raz w roku my kobiety, powinnyśmy wybrać się profilaktycznie do ginekologa. Jak się okazuje, większość kobiet odwiedza tego lekarza tylko gdy jest w ciąży lub nabawi się infekcji intymnej. Warto pamiętać jednak o profilaktyce. Wizyta kontrolna z reguły trwa nie więcej niż 10 minut, a pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Warto też co roku wykonywać cytologię (koszt badania to ok. 50 zł, raz na trzy lata można zrobić to na NFZ - dotyczy kobiet od 25 do 59 lat). To badanie trwa dosłownie kilka sekund, a jest niezwykle ważne w profilaktyce raka szyjki macicy.

Okulista


Raz w roku warto wybrać się do okulisty, nawet jeśli nie zauważamy problemów ze wzrokiem. Dobrze jest skontrolować stan oczu, bo przecież na co dzień spędzamy sporo czasu przed różnymi ekranami. Podobnie np. smog jest szkodliwy dla oczu, z czego wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy. Terminy do okulisty na NFZ są baaardzo długie, więc jeśli nie zapisaliście się w tamtym roku na ten rok to lepiej od razu szukać prywatnie ;)

Fizjoterapeuta


Jeśli odczuwamy np. ból pleców to warto umówić się też na wizytę do fizjoterapeuty. W bardzo wielu przypadkach już po jednej wizycie diagnozowany jest problem i często można go zażegnać poprzez ćwiczenia, masaże i różne zabiegi fizjoterapeutyczne. Wielu fizjoterapeutów oferuje też wizyty domowe. Przywożą oni ze sobą sprzęt np. łóżko do masażu i bogato wyposażoną torbę. Porządna torba dla masażysty - fizjoterapeuty pomieści wszystkie potrzebne sprzęty przydatne podczas domowych wizyt u pacjentów. Ważne, żeby była wykonana z wysokiej jakości materiałów i posiadała dużo przegródek. Taka torba posłuży przez długi czas i będzie łatwa w organizacji.

Badania diagnostyczne i USG


Przynajmniej raz w roku (a najlepiej nieco częściej) warto wykonać badania krwi i moczu. Można zrobić je odpłatnie lub na NFZ ze skierowaniem od lekarza. Podstawowa morfologia to badanie, które zajmuje kilka sekund, a wynik dostępny jest zwykle tego samego dnia. Takie proste badanie często pozwala na szybkie wykrycie jakichś nieprawidłowości. Badanie moczu też nie jest czasochłonne i myślę, że nie trzeba tu nikogo uświadamiać. Warto wykonać też badanie tarczycy, zarówno z krwi jak i USG. Jeśli chodzi o badania USG to dobrze jest też sprawdzić jamę brzuszną, zwłaszcza jeśli ma się problemy np. z powtarzającym się bólem brzucha. O skierowanie na USG można poprosić lekarza pierwszego kontaktu.

Dentysta 


Na koniec zostawiłam sobie chyba najmniej lubianego specjalistę, czyli stomatologa. Ja nie należę do osób, które ze strachu unikają wizyt u dentysty i zapewniam: to nie boli. Jestem zdania, że jeśli ktoś uważa, że wizyta u dentysty jest bolesna, to znaczy że nie był tam od lat. Obecnie nawet wyrwanie zęba nie jest okupione bólem, więc nie trzeba się bać. A im częściej będziemy kontrolować stan uzębienia, tym szybciej będzie można zadziałać w razie nieprawidłowości. Ja sama zwlekałam z wizytą (z "braku czasu"), gdy od czasu do czasu pobolewał mnie ząb i skończyło się na leczeniu kanałowym. Bądźcie mądrzejsi i pamiętajcie o profilaktyce.


Pamiętacie o badaniach i wizytach profilaktycznych? Zamierzacie zrobić sobie taki "wiosenny przegląd"?


Komentarze

  1. Najczęściej to chodzę do dentysty i fizjoterapeuty. Do ginekologa muszę się wybrać, bo nie byłam już z 2 lata.

    OdpowiedzUsuń
  2. U mnie rusza się plomba, ale umówiłam się z dentystką, że jeszcze chwilę odczekamy. Jestem w grupie ryzyka, boję się ruszać z domu. Inni specjaliści też muszą poczekać.

    OdpowiedzUsuń
  3. U ginekologa byłam w tamtym roku 4 razy, a w tym już raz i mam zaplanowaną kolejną wizytę. Gdy się choruje, to niestety trzeba chodzić częściej :(

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.