Planujemy aranżację balkonu


 

Nawet jeśli nie dysponujesz ogrodem, możesz urządzić przyjemną przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu. Wystarczy balkon, który zaaranżujesz z pomocą roślinności i wygodnych mebli ogrodowych. Do tego wystarczy kilka nadających przytulności dodatków oraz gwarantujące klimatyczny nastrój oświetlenie. W takim miejscu relaks staje się prawdziwą przyjemnością. A urządzenie komfortowej i przytulnej przestrzeni na balkonie wcale nie jest trudne.

Planując aranżację balkonu, trzeba przede wszystkim uwzględnić warunki, jakie tam panują. Niewielka przestrzeń daje projektantom znacznie mniej możliwości niż przestronny taras, ale nawet tam można urządzić funkcjonalne i miłe dla oka miejsce, w którym z chęcią będziemy spędzać letnie dni i wieczory.

 

Ekspozycja balkonu


Bardzo istotne jest usytuowanie balkonu względem kierunków geograficznych. Jeśli mamy do czynienia z ekspozycją południową lub zachodnią, to prawdopodobnie w okresie letnim jego powierzchnia będzie mocno nasłoneczniona. Taki aspekt trzeba wziąć pod uwagę zarówno przy wyborze gatunków roślin, które mają zagościć na balkonie, jak i przy wyborze mebli. Być może trzeba będzie pomyśleć o zacienieniu przynajmniej części balkonu. Do tego może posłużyć markiza, a na większych powierzchniach parasol lub żagiel.

Z kolei ekspozycja wschodnia oraz północna może prowadzić do ograniczenia naszego wyboru do roślin cieniolubnych. Nie jest to jednak powód do zmartwień, bo gatunków, które preferują zacienione stanowiska, jest całkiem sporo. 


Metraż


Kolejną, ważną kwestią pozostaje wielkość balkonu. Nie da się ukryć, że na większej powierzchni może się zmieścić zdecydowanie więcej roślin, mebli balkonowych oraz innych elementów wyposażenia i nawet wtedy pozostanie jeszcze sporo miejsca do przemieszczania się między nimi. Z drugiej strony niewielkie balkony też mogą być funkcjonalne, jeśli zostaną umiejętnie zaaranżowane. Kluczowy pozostaje właściwy wybór zarówno ilości, jak i rodzaju roślinności i sprzętów.

I tak zamiast dużych roślin, które rosną w sporej wielkości donicach, można zdecydować się na zajmujące znacznie mniej przestrzeni pnącza albo rośliny wiszące. Z kolei alternatywą dla dużych zestawów mebli wypoczynkowych będą nieco mniejsze, ale wielofunkcyjne lub modułowe. Te ostatnie znajdziemy na stronie sklepu z artykułami do ogrodu Bazkar.pl. Ich zaletą jest to, że dają możliwość zmiany układu mebli poprzez dowolne łączenie modułów, z których są zbudowane. To bardzo wygodne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się nie tylko na balkonie, ale również w ogrodzie. 


Przestrzeń do przechowywania


W budynkach wielorodzinnych balkony bardzo często wykorzystywane są do przechowywania przeróżnych przedmiotów. To efekt niewielkich mieszkań i małych piwnic lub całkowitego braku tych ostatnich. W rezultacie niektóre balkony stają się magazynami, którym daleko do przyjemnej przestrzeni wypoczynkowej. Można jednak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i zadbać o to, by na balkonie było zarówno miejsce do przechowywania, jak i do wypoczynku. Do tego służą funkcjonalne pojemniki, takie jak skrzynie ogrodowe, które można wykorzystywać również jako siedzisko. Można się też zdecydować na stolik lub pufę ze schowkiem. W asortymencie producentów ogrodowych mebli są nie tylko modele dwufunkcyjne, ale nawet czterofunkcyjne. Przykład stanowi barek ogrodowy, który może być też siedziskiem, schowkiem czy podnóżkiem.

Przemyślana aranżacja balkonu pozwala na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Warto o nią zadbać, by w letnie dni cieszyć się prywatną przestrzenią do wypoczynku, dostosowaną do indywidualnych potrzeb. 

 

 

Komentarze

 1. mnie udało się w tym roku stworzyć bardzo fajną aranżację balkonu z masą kwiatów, skrzynią na różności, kratką z roślinkami i 5 łańcuchami lampek, które nadają mega klimat

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bym bardzo chętnie coś na swoim balkonie zmieniła, ale to może na wiosnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiosna to najlepszy czas :) Ale dobrze wcześniej zaplanować co by się chciało - przejrzeć inspiracje, ogarnąć budżet itp. :)

   Usuń
 3. Mam andzieje ze juz neidługo moje marzenie o mieszkaniu z balkonem się spełni ! Buziaczki !

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.