Gospodarstwo rolne - przyjemna praca na świeżym powietrzu czy niebezpieczna harówa?

Polska wieś wiosną rozbrzmiewa nie tylko śpiewem ptaków i szumem liści na drzewach, ale także warkotem maszyn rolniczych. Dzięki nowoczesnym urządzeniom praca na roli i w gospodarstwie staje się lżejsza, a wiele czynności można wykonać szybciej. Niestety ma to też swoje minusy. Maszyny rolnicze bywają bardzo niebezpieczne. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doprowadzić do poważnego wypadku.


Dlatego też rolnicy zobowiązani są do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej posiadanego gospodarstwa rolnego (tzw. OC rolników). Takie ubezpieczenie w razie potrzeby może pokryć szkody, które powstały na terenie gospodarstwa rolnego. Co ważne, obejmuje ono nie tylko szkody wyrządzone przez konkretnego rolnika, ale także osoby z jego gospodarstwa domowego czy pracowników.

Każdy, kto zostaje pokrzywdzony w wyniku wypadku, podczas wykonywania pracy rolniczej czy ogólnie w gospodarstwie rolnym może otrzymać odszkodowanie. Dobrze, że jest obowiązek opłacania takiego ubezpieczenia przez rolników, bo osoby przebywające w danym gospodarstwie, a zwłaszcza sam rolnik - posiadacz takiego gospodarstwa może czuć się bezpieczniej.

Do najczęstszych kategorii wypadków w rolnictwie należą te z udziałem maszyn rolniczych, zatrucia środkami chemicznymi oraz wypadki spowodowane przez zwierzęta.


Niestety firmy ubezpieczeniowe, tak samo jak w przypadku innych rodzajów ubezpieczeń, nie są skore do wypłaty należnych odszkodowań. Dlatego też na przeciw poszkodowanym przychodzi firma Kompensja, która pomaga w uzyskaniu odszkodowań. W rolnictwie stawia się teraz na nowoczesność, ale wciąż jest wielu rolników, którzy nie mają pojęcia jakie kroki należy podjąć, żeby uzyskać zadośćuczynienie po wypadku. Inni po odmowie wypłaty odszkodowania dają sobie spokój, nie wiedząc, że mogą się odwołać od takiej decyzji. Takim osobom też przyda się pomoc firmy specjalizującej się w uzyskiwaniu należnych odszkodowań.

Uważam, że dobrze wziąć pod lupę ten temat, bo wydaje mi się, że o tym się nie mówi. Sama mieszkam na wsi i chociaż gospodarstwa rolnego nie prowadzę ja, ani nikt z mojej rodziny to znam wielu rolników z mojej okolicy. Jest kilku potężnych graczy, którzy obrabiają niezłe hektary, ale przeważają skromni rolnicy, którzy nie skupiają się nazbyt na przysługujących im przywilejach. Przez lata przydarzyło się niestety kilka nieszczęśliwych wypadków, nawet takich ze skutkiem śmiertelnym. To przykre, ale jednak tak się zdarza, więc warto mieć wiedzę co począć w razie tego typu wypadków. 


Wiedzieliście, że rolnicy wykupują specjalne ubezpieczenie OC? A może sami prowadzicie gospodarstwo rolne lub ktoś z Waszych bliskich?

Komentarze

  1. są plusy i minusy prowadzenia gospodarstwa :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na wieś jeździłam do rodziny, aż na Pomorze. Nie zazdroszczę im problemów :)

    OdpowiedzUsuń
  3. też mieszkam na wsi i nie mam gospodarstwa rolnego. ani moja rodzina też nie jednak na działce jest warzywnik, kiedyś chciałabym mieś szklarnię. warto ubezpieczyć duże hektary bo często zdarzają się klęski

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.