Wnętrza pod lupą: listwy przypodłogowe

Urządzając wnętrza nie można zapominać o detalach. Często spychane są na drugi plan, uznawane za niewarte zainteresowania uzupełnienia. Pisząc detale mam na myśli te wszystkie drobne elementy, takie jak włączniki, kontakty, różnego rodzaju zaślepki, maskownice czy listy przypodłogowe.


Dawniej, gdy powszechnie stosowano na domowe podłogi wszelkiej maści wykładziny, mało kto zastanawiał się nad wykończeniem ich listwami. Wykładziny dochodziły do wszystkich kątów pokoju i na tym kończyło się urządzanie podłogi. Obecnie przykłada się do tego większą uwagę i coraz bardziej świadomie wybiera konkretne rodzaje.


Rodzaje listew przypodłogowych


Na rynku mamy duży wybór listew przypodłogowych o różnych właściwościach. Różnią je nie tylko materiały, z których je wykonano, lecz także sposoby montażu. 

Listwy drewniane - występują w wielu wariantach. Do wyboru mamy mniej lub bardziej rozbudowane, rzeźbione lub nie. Najlepiej pasują do podłóg z naturalnego drewna. Są wytrzymałe i będą dobrze wyglądały latami.

Listwy z MDF-u - te potrafią skutecznie imitować drewno, a kosztują mniej. Mogą być oklejane lub lakierowane, co daje spore pole manewru. Listwy z MDF-u nie są nazbyt elastyczne, ale nie sprawiają większych problemów w montażu.

Listwy z PVC - najbardziej popularny rodzaj, stosowany najczęściej przy panelach podłogowych. Niewysokie ceny, elastyczność, łatwość montażu - to cechy, które argumentują ich popularność. Listwy z PVC mogą być w przeróżnych kolorach i wykończeniach. 

Listwy ceramiczne - ten rodzaj listew stosuje się zwykle przy podłogach z płytek. Takie listwy to element wykończenia płytek w pomieszczeniach, gdzie obecne są tylko na podłodze. Zabezpieczają wolną przestrzeń między płytkami a ścianą, zapobiegając gromadzeniu się tam wilgoci. Jest to szczególnie ważne w łazienkach.

Listwy metalowe - takie listwy zdobywają coraz większą popularność. Metal kojarzy się z nowoczesnością i to właśnie w nowoczesnych wnętrzach stosuje się je najczęściej. Listwy metalowe są bardzo wytrzymałe i funkcjonalne. Ich minusem jest wysoka cena.

Listwy styropianowe - wykonane są z twardego styropianu. Można je kupić w wersji saute lub polakierowanej. Największym zainteresowaniem cieszą się listwy w kolorze białym. Listwy zrobione ze styropianu są tanie. 


Znaczenie materiału


Listwy przypodłogowe są szczególnie narażone na uszkodzenia np. podczas sprzątania czy przesuwania mebli. Dlatego też istotne jest, aby były dobrej jakości i nie niszczyły się zbyt szybko. Popularnym materiałem wykorzystywanym do produkcji listw przypodłogowych jest PVC. To tworzywo, które charakteryzuje się dobrą trwałością i jest wytrzymałe. Dla odmiany dostępne są też listwy styropianowe, które są dość wymagające. Odpowiednia twardość styropianu sprawia, że są trwałe, ale szybko widać na nich zanieczyszczenia, zwłaszcza jeśli są w jasnych kolorach.

Nie tylko ozdoba


Bardzo często listwy przypodłogowe oprócz roli wykończenia podłogi, pełnią także funkcje użytkowe. Dostępne są listwy ze specjalnymi rynienkami wewnątrz, przez które można przeciągnąć kable. Dzięki takiemu rozwiązaniu można schować część kabli np. kabel antenowy, co pozytywnie wpływa na odbiór wizualny pomieszczenia.Jakie rodzaje listew przypodłogowych macie w swoich domach i mieszkaniach? Wybieraliście je świadomie czy uznaliście za nieistotne wykończenie?

Komentarze

  1. Mnie najbardziej podobaja sie te w kolorze sciany, ja takie mam i dodatkowo optycznie powiekszaja :D

    OdpowiedzUsuń
  2. ja mam listwy w kolorze paneli, chyba z materiału PVC, są fajnym wykończeniem podłogi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja też w każdym pokoju mam listwy od razu inaczej wygląda podłoga z nimi niż bez nich ;) i dodaja uroku całemu wnętrzu ;) Pozdrawiam A.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.