Przygotowanie samochodu do zimy - o tym warto pamiętać
Zmiana opon na zimowe
Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejszą kwestią. I to nie tylko dla kierowcy czy pasażerów, ale też pozostałych uczestników ruchu. Dobre opony, z odpowiednią grubością bieżnika to podstawa. Według raportu Komisji Europejskiej, jazda na właściwie dobranym do warunków jazdy ogumieniu zwiększa bezpieczeństwo aż o 46%. Wymiana opon na zimowe zalecana jest już w październiku. Warto wiedzieć, że jeśli temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza i utrzymuje się na takim niskim poziomie, to letnie opony mogą już się nie sprawdzać. Dlatego też nie ma co zwlekać. Wymianę opon najlepiej powierzyć wulkanizatorowi, bo taka osoba oceni stan opon, w razie potrzeby dobierze nowe, założy, wyważy. Usługa wymiany opon nie jest nazbyt droga. To koszt rzędu kilkudziesięciu złotych.
Ogólny przegląd stanu technicznego samochodu
Przed zimą warto zrobić też przegląd samochodu - nie mam na myśli tego obowiązkowego, który wykonuje się raz do roku. Chodzi o dodatkowy przegląd, który można zrobić u mechanika bądź na stacji diagnostycznej. Podczas takiego przeglądu mechanik czy diagnosta sprawdzi stan samochodu, powie co ewentualnie trzeba naprawić, bądź co się już "kończy" i będzie trzeba pomyśleć nad naprawą lub wymianą w najbliższym czasie. Naprawdę warto sprawdzić auto przed zimą, żeby później nie musieć czekać na mrozie na pomoc drogową, gdy jakaś "drobnostka" nagle się zepsuje. Wiadomo, że zdarzają się nieprzewidziane awarie, ale jako siostra mechanika mogę napisać, że większość rzeczy w samochodzie nie psuje się nagle i często można wielu z nich zapobiec regularnie kontrolując stan auta.
Dobrze też wiedzieć, że nie wszystkie popsute części samochodowe muszą być od razu wymieniane na nowe. Sporo z nich można zregenerować. Istnieją firmy specjalizujące się w danych podzespołach. Część, którą można zregenerować najpierw jest dokładnie czyszczona, a później naprawiana i konserwowana. W tego typu usługach często wykorzystuje się myjki ultradźwiękowe. To urządzenia, które pozwalają pozbyć się nawet najtrwalszych zabrudzeń z różnych przedmiotów. Są też o wiele skuteczniejsze niż tradycyjne mycie, a ponadto można zaoszczędzić wodę i energię. Myjka ultradźwiękowa znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu, a także medycynie i usługach kosmetycznych oraz fryzjerskich.
Zimowe akcesoria samochodowe
Ostatnia kwestia, to zakup lub odgrzebanie w garażu czy piwnicy, zimowych akcesoriów do samochodów. Nikt nie lubi się ze skrobaczką do szyb czy szczotką do usuwania śniegu, ale są one niezbędne w sezonie zimowym (a także już jesienią podczas przymrozków). Jeśli dany samochód otwierany jest zwykłym kluczykiem (nie pilotem), to przyda się też odmrażacz do zamków. Fajną sprawą jest również aluminiowa osłona na przednią szybę, która uchroni przed osadzaniem się na niej szronu czy śniegu, gdy nie używamy samochodu. Inna rzecz przydatna do szyb to specjalny odmrażacz - ma opakowanie jak zwykły płyn do szyb z atomizerem. Wystarczy popsikać zmarzniętą szybę i osadzony na niej lód po chwili się rozpuszcza. Przy okazji warto pamiętać też o zimowym płynie do szyb.
Przygotowujecie już swoje samochody do zimy? A może czekacie do pierwszego śniegu?
Ja nie mam prawa jazdy, wiec samochodu tym bardziej :D ale o tych wszystkich rzeczach trzeba pamiętać dla bezpieczeństwa swojego, pasażerów jak i przechodniów :)
OdpowiedzUsuńOpony zimowe i akcesoria to bardzo ważna sprawa. Trzeba o tym pomyśleć już szybciej zanim spanie śnieg.
OdpowiedzUsuńJa już zmieniłem opony, ale i tak jak jest dużo śniegu czy lodowisko to nie wsiadam za kółko
OdpowiedzUsuńPrzydatny wpis :)
OdpowiedzUsuńNa szczęście samochód to nie moja działka :D
OdpowiedzUsuńMuszę tylko przełożyć nowe opony na stare felgi i zmienić koła :)
OdpowiedzUsuń