Nowoczesna elewacja - prostota czy ekstrawagancja?

Tak sobie czasem myślę, że może kiedyś zacznę studiować architekturę (+ wiele innych kierunków, które mnie fascynują, ale nie wiem czy na te wszystkie mi życia starczy ;) ). Bardzo lubię zajmować się różnymi kwestiami w tym temacie. Skoro nie mogę (jeszcze!) zajmować się na co dzień architekturą, projektowaniem i dekorowaniem wnętrz to chociaż na bloga przeleję trochę swoich spostrzeżeń i opinii związanych z tą tematyką. Dzisiaj chciałabym poruszyć, po raz kolejny, kwestie elewacji domów.

Projekt domu Zx22, źródło: extradom.pl

Elewacja domu nadaje mu charakter, kreuje jego wizerunek, stylizuje go. "Ubierając" stary dom w nową elewację możemy optycznie odjąć mu lat i odmienić go nie do poznania. Kolorowy tynk, drewno, płytki elewacyjne w przeróżnych wzorach, a może jeszcze coś innego? Obecnie w branży budowlanej aż roi się od możliwości udekorowania zewnętrznych ścian domu. Elewacja jest dekoracją, to nie ulega wątpliwości. Widać to zwłaszcza po wielkich centrach handlowych, które prześcigają się w coraz to bardziej wymyślnych elewacjach. Jednakże nie mniejszą rolę elewacja pełni w przypadku budynków mieszkalnych. Od tych największych, kilkunastopiętrowych, po stosunkowo niewielkie domy jednorodzinne. Każdy z nas chce mieć ładny dom nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz. 

 Źródło: pinterest.com

W kwestii elewacji domów można wyróżnić obecnie dwa rodzaje: elewację prostą, klasyczną oraz elewację ekstrawagancką, niekiedy wręcz abstrakcyjną. Z pewnością nie raz widzieliście dom z oryginalną, totalnie nietypową elewacją, która od razu zapadała w pamięć. Niejednokrotnie natknęliście się zapewne też na budynki mieszkalne, które z ekstrawagancją przesadziły lub ich elewacja w ogóle nie pasuje do otoczenia w jakim się znajdują. Na szczęście znacznie częściej spotyka się domy, których elewacje są przepiękne. Powstaje coraz więcej takich domów, a także coraz więcej starych budynków zyskuje nowe "szaty graficzne".

Projekt domu Orbita, źródło: extradom.pl

Projekt domu Zx115, źródło: extradom.pl 

Projekt domu Zx59, źródło: extradom.pl

Mnie osobiście najbardziej podobają się elewacje z wykorzystaniem elementów drewnianych. Zwłaszcza połączenie białego tynku z drewnem w kolorze naturalnego dębu. Takie elewacje wyglądają nowocześnie, a jednocześnie nie są nazbyt nachalne i przytłaczające. Również wykorzystanie kamienia ozdobnego prezentuje się stylowo.

Projekt domu Siena DM-6463, źródło: extradom.pl

Elewacje ekstrawaganckie z reguły nie są w moim guście, jeśli chodzi o budynki mieszkalne. Nie mam nic przeciwko ekstrawaganckim formom w przypadku biurowców, obiektów handlowych czy usługowych. W kwestii elewacji domów wolę prostotę, bez nadmiaru szaleństw. Niemniej jednak podobają mi się niektóre projekty domów z dachem jednospadowym oraz z płaskim dachem, które mają wymyślą elewację, ale pasuje ona do nich idealnie i tworzy perfekcyjne dopełnienie. 

Źródło: pinterest.com

Jaka więc jest odpowiedź na pytanie: elewacja prosta czy ekstrawagancka? Według mnie: prosta, gdy dom znajduje się w otoczeniu przyrody, a sami cenimy sobie klasykę. Natomiast ekstrawagancka, gdy chcemy by nasz dom wyróżniał się spośród innych lub wręcz przeciwnie - wpasował się w otoczenie, gdy inne budynki w okolicy, w której mieszkamy są utrzymane w wymyślnych formach.


Projekt domu Zx57 P, źródło: extradom.plA Wam jakie elewacje podobają się bardziej? Proste czy ekstrawaganckie?Komentarze

 1. Podobają mi się proste domki, najlepiej takie jak były kiedyś ;) Chociaż te nowoczesne też są ładne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szalenie mi się podobają takie projekty!

  OdpowiedzUsuń
 3. mały biały, drewniany domek z daszkiem nad wejściem to moje marzenie! dokładnie taki bym chciała mieć, no może przed wejściem mały tarasik, żeby zmieścić huśtawkę i wieczorami móc posiedzieć przed domem z herbatą ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też bardzo lubię elewacje z użyciem drewna, chociaż kamień też wygląda spoko :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mi się podobają te elewacje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ja też wolałabym prostotę, bardzo ładne elewacje

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.