Jak dbać o białe meble

Białe meble są coraz chętniej wybierane do wnętrz. Ich jasny kolor pięknie rozświetla wnętrza i dobrze wpasowuje się w każdy styl. Ja od kilku lat mam w domu białe meble, chociaż przed ich zakupem wiele osób odradzało mi taki kolor. Spotkałam się ze stwierdzeniami, że białe meble będą się łatwo brudzić i szybko zrobią się poszarzałe lub pożółknięte. Nic takiego się nie dzieje, ale to zasługa odpowiedniego dbania o nie.


Na początku muszę zaznaczyć, że wbrew pozorom białe meble nie są wymagające. Nie trzeba ich dokładnie szorować co tydzień. Przygotowałam krótki poradnik, jak dbać o meble w białym odcieniu.

1. Regularnie ścieraj kurze

Na białych meblach kurz nie jest tak szybko widoczny jak na ciemniejszych. Nie oznacza to, że go tam nie ma. Nie rzuca się w oczy, ale trzeba go regularnie ścierać. Inaczej z czasem będzie się wżerał w meble negatywnie wpływając na ich wygląd. Ja kurze ścieram zazwyczaj co drugi dzień. Zajmuje mi to tylko kilka minut. Do ścierania kurzy używam suchej ściereczki z mikrofibry. Dokładnie zbiera kurz, nie rozmazuje go i nie spycha na podłogę. Dodatkowo raz w tygodniu przecieram blaty mebli na mokro, z wykorzystaniem preparatów do pielęgnacji mebli. Jeśli meble są z drewna, a nie oklejane to warto wybrać produkt przeznaczony do mebli drewnianych. Zawierają one woski lub olejki, które dogłębnie dbają o drewno. Ja do przecierania mebli na mokro stosuję też płyn do szyb. Mam meble z okleiną, więc jak najbardziej się sprawdza.

2. Pamiętaj o czyszczeniu frontów

Raz w miesiącu warto przeczyścić też fronty białych mebli, zwłaszcza jeśli nie mają one uchwytów i przy każdym otwieraniu dotykami ich rękami. Zabrudzenia na frontach mebli często na pierwszy rzut oka nie są widoczne. Zwykle widać je dopiero pod światło. Jeśli nie będziemy przecierać frontów białych mebli to szybko zatracą swoją biel. Do czyszczenia frontów przyda się taki sam preparat do mebli, jak do blatów. Mając białe meble w kuchni warto czyścić fronty częściej niż raz w miesiącu, bo osiadają na nich różne tłuste zanieczyszczenia, które zaniedbane ciężko będzie usunąć. 

3. Sezonowe szorowanie

Robiąc sezonowe porządki np. wiosenne dobrze jest poświęcić nieco więcej uwagi na czyszczenie mebli w białym kolorze. Ja używam do tego wody z płynem do naczyń i ostrzejszej strony gąbki do naczyń. Ważne jest, żeby dobrze wyciskać gąbkę, zwłaszcza w przypadku mebli z okleiną. W przeciwnym razie, gdy nasiąkną wodą to okleina może zacząć z nich odchodzić lub marszczyć się. Na koniec czyszczenia należy wytrzeć meble do sucha. 

Dbając w tych trzech krokach o białe meble będziemy cieszyć się nimi w dobrym stanie przez lata. Bardzo ważna jest ta systematyczność, bo to dzięki niej biel mebli będzie utrzymywała się na odpowiednim poziomie, bez pożółknięć i szarzenia.

Macie w swoich domach białe meble? W jaki sposób o nie dbacie?

Komentarze

  1. Mam i szybko się kurzą:D też tak co drugi dzień przecieram;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Białe meble mam ( uwaga! ) w pokoju mojej 8-latki: biurko, szafa, komoda.. Pokój dziecięcy więc czystość utrzymujemy ze zdwojoną siłą. Po za tym czy bym chciała czy nie - meble w pokoju dziecka brudzą się jakoś "szybciej" i "mocniej" - więc myć trzeba. Stosujemy wszystkie zasady o których wspominasz.
    Mam nadzieję, że dzięki temu, że pilnujemy by meble były czyste nie doprowadzimy do tego by zżółkły i nie wyglądały już tak śnieżnobiało jak w tej chwili.

    OdpowiedzUsuń
  3. Marzą mi się białe meble :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja wlasnie dbam o nie w ten sposob, niestety zwlaszcza te tansze meble szybko mozna zniszczyc kiedy pojawia sie przecierki ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. mam wrażenie , że trudniej utrzymać w czystości ciemne meble szczególnie porowate niż gładkie białe i dlatego gdy będę kupowała nowe meble będą na pewno jasne

    OdpowiedzUsuń
  6. nie sa takie trudne, jednak jak każdy kolor mebli trzeba dbac

    OdpowiedzUsuń
  7. Super post o czyszczeniu muszę się zastosować zobaczę efekty

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie lubię białych mebli. Wole o naturalnym kolorze drewna. Białe sa u mnie ściany.

    OdpowiedzUsuń
  9. Mam sporo białych mebli w domu i jakoś nie mam problemu z utrzymaniem ich w czystości.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja mam białe meble i trzeba im poświęcić dużo uwagi, szczególnie w kuchni. Najważniejsza jest systematyczność w ich sprzątaniu :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Białe meble ostatnio sa barzo modne, jednak u mnie w domu nie ma takich

    OdpowiedzUsuń
  12. Decydując się na białe meble, trzeba mieć świadomość, że będzie trzeba je dużo częściej i staranniej czyścić. Każdy, nawet najmniejszy kosz od razu będzie na nich widoczny.

    OdpowiedzUsuń
  13. marzą mi się białe meble, ale póki w domu mam tyle psów raczej jest to nie możliwe :/

    OdpowiedzUsuń
  14. w sypialni mam białe meble i już zaczynam żałować że je kupiłam, okropnie gromadzi się na nich kurz :P

    OdpowiedzUsuń
  15. Mam sporo białych mebli, są dużo łatwiejsze w utrzymaniu, niż ciemne.

    OdpowiedzUsuń
  16. Ja mam dużo białych mebli w domu i też używam na co dzień suchej ściereczki z mikrofibry, a raz w tygodniu gąbeczka z płynem (dobrze wyciśnięta) albo płyn do szyb.

    OdpowiedzUsuń
  17. Mam biel z wengą i wiem jaki problem z ich myciem, szczególnie kiedy rączki mojej córki wezmą ołówek lub mazaki ;)

    OdpowiedzUsuń
  18. Nie mam mebli w kolorze białym. Wiem ze są modne, ale nie w moim stylu.

    OdpowiedzUsuń
  19. Nie lubię białych mebli, wolę w naturalnym kolorze drewna i tak urządzam swój dom na wsi.

    OdpowiedzUsuń
  20. W swoim pokoju mam ciemne meble i żałuję że na takie się zdecydowałam. Białe są łatwiejsze w "utrzymaniu"

    OdpowiedzUsuń
  21. Taka biała komoda by mi się przydała :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Czy białe, czy ciemne zawsze brodzą się tak samo. Bardzo przydatne rady :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Bardzo fajne i pomocne porady :) Mam w domu sporo białych mebli i wiem, jak ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli masz jakieś pytanie - pisz śmiało, odpowiem pod Twoim komentarzem :)

Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Zapoznaj się z Polityką prywatności.